cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Za otoke je te dni napovedanega manj dežja kot za celino, zato smo še en dan ostali na Mljetu. V sicer zavetern zaliv so začeli prihajati vse večji valovi okrepljenega juga in smo se iz vasi raje preselili v trajektno pristanišče, ki ima bolj mirno lego in so mi ob bencinski črpalki, potem ko sem natočil gorivo, dovolili privez. Nobene navtične gneče ni v teh krajih in domačini, ki živijo od turizma, negodujejo nad hladnim deževnim vremenom, ki jim odganja obiskovalce.

 

Naša dekleta so si čas med deževnim dopoldnevom krajšala s kvačkanjem :), popoldne pa se je nebo vendarle dovolj dvignilo, da smo odšli na sprehod po stari mulateri, ki po hribih in dolinah vodi čez Mljet.

Sledili smo markacijam po razpihani hribovski sprehajalni poti in pridno hodili, vmes pa je posijalo sonce, da nismo izgubili veselja.

 

 

Mislil sem, da pot vodi do Babinega polja, pa se je čez nekaj ur izkazalo, da vodi do Blata in iz sprehoda je nastal 25 kilometrski pohod čez drn in strn, s katerim smo se oddolžili za vse na barki presedene in preležane ure v preteklih dneh.

Podobno kot drugi jadranski otoki ima tudi Mljet med hribi po sredini otoka vasi in kraška polja, vsaj malo pa sem bil presenečen,

ko sem videl, kako lepo zelena so ta polja in še bolj, ko smo se sprehajali mimo sladkovodnih jezer, ki jih nisem pričakoval.

 

Na srečo smo na poti v hribih še pred Blatom našli odcep za Babino polje in se spustili v dolino.

Na poti smo videli, da tudi na Mljetu vlada olimpijski duh.

 

Zvečer s mo se po čudovitem in napornem izletu (tokrat po cesti) vrnili na barko in z nespečnostjo nismo imeli težav :).

Sredozemlje

Sončno vreme, ki nas je razvajalo pretekle dni, so zamenjali oblaki in plohe. Zjutraj smo z rahlo burjo odjadrali iz Bola proti vzhodu in čez nekaj ur okoli rta Sučuraj na vzhodu Hvara zavili proti Pelješcu, kjer smo se srečali z vzhodnikom in dežjem.

Po nekaj urah jadranja okoli Pelješca smo prispeli do Korčule, ki je bila dežju navkljub polna turistov. Pristanišče je bilo zasedeno s potniškimi ladjicami, pred Korčulo pa je bila zasidrana še velika križarka, ki je prevelika za to pristanišče in so potnike z nje z ladjicami vozili v mesto.

Po popoldanskem postanku v Korčuli sem razmišljal, da bi se za preko noči zasidrali ob katerem od tamkajšnjih otokov, pa je s Pelješca zapihala rahla burja in smo si pot zastavili proti Mljetu. Burjo je kmalu zamenjal jugo, a se nismo vrnili :).

Zvečer smo pristali pred gostilno v Sobri na Mljetu in ker je iz tamkajšnje kuhinje ravno prav lepo dišalo, smo dan zaključili s pico in mešanim mesom na žaru.

 

 

Sredozemlje

Zvečer smo z Lošinja odpluli proti jugovzhodu. Vetra ni bilo in v gladkem morju so se lesketale zvezde, ki so krasile nočno nebo nad nami.

 

Za Škardo smo med številnimi otočki in čermi obrnili na odprto morje in potem v razdalji nekaj milj ob Dugem otoku po mirnem morju pluli proti Kornatom. Noči na Jadranu so poznemu maju navkljub zelo hladne in zimska oblačila so na krovu Skokice še vedno v modi. V drugem delu noči me je za krmilom zamenjala Zlata, dokler se pri Kornatih ni začelo daniti.

Nekaj ur sem v soju jutranjega sonca lahko občudoval slikovite otoke, potem pa smo se srečali z južnim vetrom, ki nam je omogočil lepo jadranje, da smo si lahko spočili ušesa od brnenja motorja.

Sprva sem kurz nastavil proti Hvaru, a je bilo to preveč ostro v veter in valovi so nas vse bolj zaustavljali.

Zajadrali smo proti obali, kjer je smer vetra postala ugodnejša in smo lahko jadrali ob otokih brez da bi nam bilo potrebno križariti.

Pred večerom smo prijadrali do Brača in pri Zlatnem ratu pred Bolom spustili sidro. Po dolgem sprehodu ob obali smo si v mestecu privoščili okusno morsko večerjo.

 

Sredozemlje

Z jutranjim soncem smo odpluli proti Rovinju, kjer sem opravil še drugi del formalnosti. Hrvati so sicer letos nekoliko pocenili svoje takse, a plovba po Jadranu še vedno stane okrog 10 eur na dan. Najdražji so v Evropi in le malo je držav na svetu, kjer so takse in plovno dovoljenje tako drage.

Dekleta so zjutraj še spala, zato smo preskočili načrtovani sprehod po Rovinju in sem kar odplul naprej. Pri Brionih nas je našel rahel zahodnik, da sem lahko ustavil

motor in smo na jambor dvignili spinaker. Moker je bil še od regate prejšnji teden, zato smo ga med lenobnim jadranjem sušili še preko Kvarnerja vse do Unij, kjer je veter ugasnil in smo rovinjski sprehod potem uresničili v Malem Lošinju, ki se je kopal v svetlobi zahajajočega sonca.

Od jutri naprej je za nekaj dni napovedan jugo, kar za pot proti jugu Jadrana ni najbolj ugodno, zato smo s potjo nadaljevali že kar zvečer, da bi se z neugodnim vetrom in dežjem srečali čim bolj južno.

Sredozemlje

Dočakal sem dan, ko jader ne bomo napenjali le po slovenskem morju, temveč gremo lahko pogledati še malo za južno obzorje.

Po postanku v Piranu smo se z Zlato, Ago in Nadjo za nekaj časa poslovili od Slovenije in odpluli čez zaliv na jug. Vetra ni bilo dovolj, zato nam je pri premikanju pomagal motor. Hrvaške mejne formalnosti smo popoldne želeli opraviti v Umagu, pa nam je to le delno uspelo, saj so Hrvati delovni čas v kapitaniji s poletnega spet prestavili na zimskega in je bila kapitanija po drugi uri že zaprta.

Odpluli smo naprej do Poreča, kjer nas je zvečer čakal prost pomol v Zeleni laguni, hrvaške takse pa bomo plačevali jutri v Rovinju.

 

 


V ponedeljek sem se družil s skiperji humanitarnega jadralskega društva Dobro morje in smo s pomočjo video posnetkov “jadrali” okoli Horna in Južne Amerike.

Image may contain: one or more people, people sitting and indoor

V torek pa sva Skokico z Jurijem pripravila za pot na jug Jadrana in namestila nekaj nove opreme.
Največ težav nama je povzročala zamenjava sidrnega vitla, ki se nam je pokvaril prejšnji teden. Nekaj ur sva se trudila, da bi ga snela na kulturen način, pa nikakor ni šlo. Niso pomagali spreji, ključi in kladivo, niti prošnje in kletvice.

Image may contain: one or more people and outdoor

Korozija je v šestnajstih letih opravila svoje in na koncu mi ni preostalo drugega, kot da stari vitel razžagam na kose, da sem potem lahko s spodnje strani odstranil še elektromotor.
Montaža novega vitla je zvečer potekala bistveno hitreje

 
 
 
 
 
 

Več objav

Archives