cropped-barka-izsek.jpg

Tečaji in križarjenja





A - Tečaj oceanskega jadranja

Od 19.4. do 7.5.2025, od Nove Zelandije do Nove Kaledonije

na relaciji Whangarei – Bay of Islands – Grande Terre - Noumea

Jadranje bomo izvedli po spremenjenem programu.

Jadranje bo kombinacija oceanskega in skiperskega tečaja. Največ se bomo na tečaju posvečali naslednjim opravilom: navigacija, delo z jadri, meteorologija, varnost na morju, razdelitev vlog, opravil in dežurstev, samostojno jadranje med dežurstvi, sidranje.

Pri oceanskem jadranju ne gre za začetniški jadralski tečaj, zato je pri udeležencih dobrodošlo jadralsko predznanje, ni pa to obvezno. Ne bomo se učili in ponavljali osnov jadranja in pristajanja, temveč se boste na malo daljši poti po oceanu aktivno spoznali z jadranjem v pravih jadralskih razmerah, z dolgotrajnejšim pomorskim življenjem na jadrnici in spotoma tudi z vzdušjem na odprtem morju.

Okvirni program tečaja oceanskega jadranja:

Prvih pet dni bomo križarili med otoki in zalivi na severu Nove Zelandije in se spotoma spoznavali z jadrnico in njeno opremo. Med postanki v zalivih bomo imeli dovolj časa tudi za sprehode ob obali ali pa po hribih v zaledju zalivov.
Osrednji del tečaja bo neprekinjeno sedemdnevno oceansko jadranje po jugozahodnem Pacifiku med Novo Zelandijo in Novo Kaledonijo.
Zadnjih nekaj dni pa se bomo potepali po zalivih, med otočki in po kopnemu velikega otoka Grande Terre na jugu Nove Kaledonije.
Program tečaja in pot bomo zaradi varnosti sproti prilagajali vremenskim razmeram na morju.

Bay of Islands, Nova Zelandija

Jadrali bomo na “Skokici 3”, ki je udobna 14,9 m dolga jadrnica Grand Soleil 50. Barka je polno opremljena za oceansko jadranje, na njej pa je 7 ležišč (3 x 2 v kabinah in eno pomožno v salonu).

Prehranjevanje na barki si ponavadi organiziramo skupaj in si sorazmerno razdelimo opravila in tudi stroške, lahko pa je po želji tudi drugače.
Vreme na na severu Nove Zelandije je aprila lahko tudi zelo jesensko, a na barki je vgrajeno ogrevanje, nad kokpitom pa je postavljen pregleden platnen “šotor”, ki nas bo ščitil pred hladnim vetrom, valovi in morebitnim dežjem. Z nove Zelandije bomo odjadrali proti severu, proti toplim tropskim krajem, zato bo ozračje in morje na poti iz dneva v dan toplejše in že pred prihodom do Nove Kaledonije se bomo srečali z bolj poletnimi temperaturami. Nova Zelandija leži v pasu zahodnih zračnih tokov, kjer vreme krojijo cikloni, ki prihajajo z Avstralije in Indijskega oceana in ki enkrat ali dvakrat na teden premešajo vreme in veter. Nova Kaledonija pa leži na območju jugovzhodnih pasatnih vetrov, ki so precej bolj stalni in predvidljivi.

Teden dni bomo neprestano jadrali dan in noč. Nočno jadranje pod z zvezdami okrašenim nebom je ob primerno toplih oblačilih lahko zelo lepo doživetje.


Vseeno pa si lahko udeležbo na jadranju zaradi slikovitih otokov in zalivov na začetku in koncu poti predstavljate tudi kot malo bolj športne jadralske počitnice.

Med jadranjem po odprtem morju boste od izkušenega oceanskega jadralca dobili nasvete in navodila, kako je potrebno pripraviti jadrnico za daljše morske poti, kako na takšno pot pripraviti samega sebe in druge člane posadke, na kaj je potrebno paziti, ko si na odprtem morju sam na barki in na kaj, ko jadraš v družbi in ne nazadnje kako organizirati dežurstva ter razdeliti naloge in opravila na barki.

Spoznali se boste z dnevnim in nočnim jadranjem, s klasično in satelitsko navigacijo, z branjem in uporabo prognostičnih vremenskih kart in modelov, iskanjem primernih sidrišč in privezov, s pripravo jadrnice za jadranje v močnem vetru in po razgibanem morju.
Na jadrnici se prvi dan med plovbo seznanimo z delovanjem opreme in z delovanjem jader. V naslednjih dneh pa bomo ponovili osnove navigacije, meteorologije, aerodinamike, in se pogovorili o varnosti na morju.
Med jadranjem se bomo ukvarjali z dnevno in nočno navigacijo, s prilagajanjem jadrnice na razmere na morju in z uravnavanjem jader glede na veter in smer plovbe.
Uporabljali bomo različna jadra, se spoznali s pripravo jadrnice na neurje, z osnovami jadranja v neurju (da bomo neurje med jadranjem zares doživeli, vam seveda ne moremo zagotoviti). Izmenjevali se bomo pri dežurstvu ob krmilu in pri opravkih med jadranjem, sidranjem in pristajanjem. Pravično si bomo razdelili tudi druga opravila na barki, kot so npr. kuhanje, čiščenje in pospravljanje. Večere na poti bomo občasno popestrili tudi z ogledom fotografij in video filmov z jadralskih potovanj okoli sveta. Poskušali bomo čim več jadrati, le ko vetra ne bo dovolj, bomo včasih pluli s pomočjo motorja.

Noumea, Nova Kaledonija

Na cilju, po tednu dni oceanskega jadralskega popotovanja, boste z barke stopili bogatejši za marsikatero izkušnjo in tudi s spoznanjem, da je jadralsko znanje mogoče nadgrajevati predvsem le z jadranjem. Z vajo in novimi izkušnjami dobimo potrebno samozavest ter hkrati občutek za pravo mero previdnosti, ki je potrebna, da na morju ne delamo škode ter ne ogrožamo sebe in drugih.

Cena tečaja je 800 eur na osebo.


Cena vključuje: uporabo jadrnice z vso jadralno opremo, vodenje tečaja jadranja, stroške goriva, prenočevanje na jadrnici, posteljnino in DDV.


Cena ne vključuje: hrane in pijače, stroškov taks, marin, privezov in sidrišč. V ceni tudi niso vključeni zavarovanje, letalske karte in drugi stroški prevozov do ali z jadrnice.


Povezava na kontakt za prijave in dodatne informacije je tukaj. Maksimalno število udeležencev je 4. Udeleženci tečaja pred odhodom prejmejo podrobnejša navodila.


(Opomba: Auckland je najprimernejše mednarodno letališče za prihod na sever Nove Zelandije. Whangarei oz. Marsden Cove, ki je izhodišče tečaja oceanskega jadranja, ima redno avtobusno povezavo z Aucklandom. V bližini je tudi letališče Whangarei, ki ima večkrat dnevno letalske povezave z letališčem v Aucklandu.
Noumea na Novi Kaledoniji ima dobre letalske povezave z Avstralijo in Azijo ter naprej z Evropo.)

Otok Grande Terre, Nova Kaledonija




Križarjenje med tropskimi otoki jugozahodnega Pacifika

B - Od Nove Kaledonije do Vanuatuja, od 12. maja do 7. junija 2025

Prosta so še 4 mesta.

Bujni melanezijski tropski koralni in vulkanski otoki zahodnega Pacifika ne poznajo letnih časov. Temperatura dnevno niha med 22 in 30 stopinjami Celzija, med vetrovi prevladujejo zmerni pasati, poletno vročino pa včasih ohladijo kratkotrajne plohe. Zelene tropske otoke obliva toplo morje, pod morsko gladino pa se skrivajo pisane korale in raznobarvne tropske ribe.

Med tritedenskim jadralskim križarjenjem, bomo pristne tropske otoke in lepote neokrnjene narave lahko doživljali čisto od blizu, tako na morju, kot na kopnem. V vaseh na odmaknjenih otokih je ponekod videti, kot da se je tam ustavil čas. Domačini živijo v preprostih vaseh v sožitju z bujno naravo. Videli bomo delujoče vulkane, koralne grebene, podzemne morske jame, lepe plaže, se sprehajali po tropskih gozdovih, …

Jadrali bomo na 15-metrski jadrnici “Skokica 3“ (Grand Soleil 50), ki je opremljena za oceansko jadranje in nudi osnovno udobje.

Na barki so tri kabine s po dvema ležiščema, velik salon, dve kopalnici z WC-jema in kuhinja.


Osrednji kokpit je prostoren in klasičen s sedeži ob strani in mizo na sredini ter je s platneno streho zaščiten pred dežjem in valovi. Na palubi je dovolj prostora tako za jadranje, kot za poležavanje v senci, ali pa za sončenje.

Glavno pogonsko sredstvo bodo veter in jadra, le ko vetra ne bo dovolj, bomo potovali s pomočjo motorja. Udeleženci križarjenja boste po želji lahko aktivno sodelovali pri jadranju.

Popotovanje je zamišljeno kot aktivne počitnice, kjer se bo jadranje prepletalo s postanki na plažah, sprehodi ob obali, z izleti v notranjost otokov, z obiski naselij ali otokov ob poti ter ogledi naravnih in kulturnih znamenitosti. Večinoma bomo sidrali v zalivih in se na obalo odpravili s čolnom, ali pa bomo barko včasih privezali ob pomol v vaškem pristanišču.

Noumea, Nova Kaledonija

Okvirni plan križarjenja

datum

kraj oz.  relacija

N. milje

12.5.

Noumea – vkrcanje

 

12.-15.5.

potepanje po otokih v laguni + po otoku Grande Terre

30

15.-18.5.

Noumea – Loyalty Isl. – Vanuatu, Tanna, Lenakel

250

19.-21.5.

izleti po otoku: delujoči vulkan Mont Yasur, Blue Cave, …

21.5.

Tanna – Erromango

50

23.5.

Erromango – Efate, Port Vila

85

24.-26.5.

izleti po otoku: tržnica, vasi, lagune, plaže

 

27.5.

Port Vila – Epi

85

29.5.

Epi – Ambrym (+ ? pohod na vulkan)

25

30.5.

Ambrym – Pentecost

25

31.5.

Pentecost (leseni stolpi in naghol – bungee jumping)

 

1.6.

Pentecost – Malekula

50

2.6.

Malekula (vasi, ljudožerstvo, laguna)

 

3.-6.6.

Malekula – Malo – Aore – Espiritu Santu, Luganville

50

7.6.

Espiritu Santu (ogled, sprehod, zaključek)

 

(Opombe: Plan poti je okviren in deloma odvisen tudi od vremenskih razmer. 

Med križarjenjem so, poleg postankov napisanih v zgornjem planu poti, predvideni tudi krajši vmesni postanki v zalivih in ob otokih.)

Pomlad in poletje sta vremensko najprijaznejša letna časa za križarjenje med tropskimi otoki južno od ekvatorja. Veter je ustaljen, manj je v tem obdobju dežja in sonce je takrat severno od ekvatorja, zato ne pripeka zelo močno.

Vkrcali se boste v marini v Noumei, ki je glavno mesto Nove Kaledonije. Po vkrcanju bomo nabavili nekaj hrane in pijače za na pot, potem pa po laguni med otoki odjadrali najprej proti jugu in nato okoli juga otoka Grande Terre proti vzhodu, proti Vanuatuju. Na nekajdnevni plovbi proti prvemu Vanuatskemu otoku Tanna, bomo jadrali med koralnimi otoki na jugu Nove Kaledonije, ter se vmes nekajkrat ustavili v zalivih in lagunah. Kopali in sončili se bomo lahko na lepih belih plažah, se sprehajali ob obali ali pa šli na izlet v hribe. 

Med zadnjimi otoki Nove Kaledonije in Vanuatujem bo enoinpoldnevno neprekinjeno jadranje, ostale etape na poti pa bodo krajše in večinoma dnevne.

Otok Mare, Nova Kaledonija

Udeleženci križarjenja boste po želji aktivno sodelovali pri jadranju in mornarskih opravilih na barki ter si s tem bogatili svoje jadralske izkušnje ter znanje. Sodelovanje pri jadranju je prostovoljno in ni pogoj za udeležbo na križarjenju, v vsakem primeru pa bo potrebno poslušati kapitana in upoštevati njegova navodila. 😊

Tako Novo Kaledonijo kot Vanuatu kulturno in zgodovinsko uvrščamo v Melanezijo, politično pa Nova Kaledonija kot zunanji ozemlje spada pod okrilje Francije, medtem ko je Vanuatu samostojna otoška država. 

Največji otok Nove Kaledonije, Grande Terre, je geološko zelo star in je odcepljeni del praceline Gondvane. Otok je hribovit, najvišji vrhovi segajo v višine preko tisoč šesto metrov in so na vzhodni, privetrni strani bujno poraščeni s tropskim gozdom. Ob obali so obsežni koralni grebeni po katerih so posejani koralni otočki. Na severnem delu otoka med prebivalci prevladujejo staroselci »Kanaki«, medtem ko je prebivalstvo na južnem delu Grande Terre bolj mešano in je več priseljencev iz Francije, ter ostale Evrope in Azije. Severni del je bolj prvobiten, južni pa turistično bolj razvit. Glavno mesto Noumea na jugu po svojem videzu, bolj kot na Pacifik, spominja na živahno sredozemsko mestece.

Vanuatu sestavlja skupina slikovitih melanezijskih vulkanskih in koralnih. Otočje Vanuatu se s svojo bujno prvobitno naravo in umirjenim načinom življenja domačinov zelo razlikuje od živahnega juga Nove Kaledonije.


To otočje je odmaknjeno od običajnih turističnih poti in je bolj redko poseljeno, zato tam verjetno ne bo težko najti sidrišča, kjer bi bila Skokica lahko sama v zalivu in bomo lahko uživali v lepoti in samoti narave..

Vulkan Mont Yasur, Tanna, Vanuatu

Prvi postanek je predviden na otoku Tanna, ki je poznan predvsem po delujočem vulkanu Mont Yasur, na katerega se je v spremstvu vodiča mogoče povzpeti vse do roba vulkanskega kraterja opazovati brbotanje lave ter majhne izbruhe vulkana, ko sile iz notranjosti zemlje lavo in vulkanski pepel občasno poženejo visoko v zrak. Ta peklenska igra narave je še posebej zanimiva zvečer, ko se stemni.


Med jadranjem proti severu se bomo naslednje dni ustavljali na sidriščih po samotnih zalivih in lagunah, ter tudi pri vaseh, kjer bomo za dovoljenje za obisk morali povprašati vaškega poglavarja. Poleg narave so še posebej zanimive pisane vaške tržnice, kamor prebivalci iz okoliških vasi prinesejo svoje pridelke z vrtov, kakor tudi ročno izdelane spominke.

Lenakel, Tanna, Vanuatu

Severno od glavnega mesta Port Ville se bomo ustavili pri otoku Embrym, kjer se bomo za lep razgled lahko povzpeli na vulkan, na otoku Pentecost si bomo lahko ogledali skoke z lesenega stolpa, kjer so sodobni avanturisti dobili idejo za bungee jumping, na otoku Malekula pa se bomo med drugim lahko seznanili tudi z zgodovino ljudožerstva.

Otok Pentecost, Vanuatu

Otok Espiritu Santu, ki je največji otok in bo končna destinacija našega križarjenja, pa je skupaj z okoliškimi otoki poznan po lepih belih plažah in po pohodniških poteh skozi tropske gozdove.

 

Cena križarjenja je 1200 eur na osebo.

Cena vključuje: uporabo jadrnice z vso jadralno opremo, vodenje križarjenja, stroške goriva za pogon motorja, prenočevanje na jadrnici in posteljnino.

Cena ne vključuje: hrane in pijače, stroškov taks, vstopnin v naravne parke, drugih vstopnin in interneta. V ceni tudi niso vključeni zavarovanje in stroški prevozov do ali z jadrnice.

Noumea, ki je izhodišče križarjenja, ima letalske povezave z Avstralijo in Azijo, od koder so potem naprej mednarodne letalske povezave z Evropo. Končna destinacija, Luganville ima letalske povezave z Brisbane-om v Avstraliji in naprej z Azijo in Evropo.

Otok Espiritu Santu, Vanuatu





Križarjenje 2025 med tropskimi otoki jugozahodnega Pacifika

C - Od Vanuatuja od Salomonovih otokov

od 10. junija do 12. julija 2025

Prosti sta še dve mesti.

Bujni tropski koralni in vulkanski otoki zahodnega Pacifika ne poznajo letnih časov. Temperatura zraka dnevno niha med 24 in 30 stopinjami Celzija, med vetrovi prevladujejo šibki do zmerni pasati, poletno vročino pa včasih ohladijo kratkotrajne plohe. Zelene tropske otoke obliva toplo morje, pod morsko gladino pa se skrivajo pisane korale in raznobarvne tropske ribe. Temperatura morja je okoli 27 stopinj Celzija.

Vanuatu in Salomonovi otoki geografsko spadajo v Melanezijo. Otoški državi sestavljajo skupine slikovitih vulkanskih in koralnih otokov. Otočja se s svojo bujno prvobitno naravo, s tropskim podnebjem in z umirjenim načinom življenja domačinov zelo razlikujejo od narave in življenja, ki smo ju navajeni v Evropi.

Otočja so odmaknjena od običajnih turističnih poti in so bolj redko poseljena, zato nam tam ne bo težko najti sidrišča, kjer bo naša barka lahko kakšen dan popolnoma sama v zalivu in bomo lahko uživali v lepoti in samoti narave.


Med štiritedenskim jadralskim križarjenjem, bomo pristne tropske otoke in lepote neokrnjene narave lahko doživljali čisto od blizu, tako na morju, kot na kopnem. V vaseh na odmaknjenih otokih je ponekod videti, kot da se je tam ustavil čas. Domačini živijo v preprostih vaseh v sožitju z bujno naravo. Videli bomo vulkanske otoke, atole, koralne grebene, podzemne morske jame, lepe plaže, se sprehajali po tropskih gozdovih, …

Jadrali bomo na 15-metrski jadrnici “Skokica 3“ (Grand Soleil 50), ki je opremljena za oceansko jadranje in nudi osnovno udobje.

Na barki so tri kabine s po dvema ležiščema, velik salon, dve kopalnici z WC-jema in kuhinja.


Osrednji kokpit je prostoren in klasičen s sedeži ob strani in mizo na sredini ter je s platneno streho zaščiten pred dežjem in valovi. Na palubi je dovolj prostora tako za jadranje, kot za poležavanje v senci, ali pa za sončenje.

Glavno pogonsko sredstvo bodo veter in jadra, le ko vetra ne bo dovolj, bomo potovali s pomočjo motorja. Udeleženci križarjenja boste po želji lahko aktivno sodelovali pri jadranju.


Popotovanje je zamišljeno kot aktivne počitnice, kjer se bo jadranje prepletalo s postanki na plažah, sprehodi ob obali, z izleti v notranjost otokov, z obiski naselij ali otokov ob poti ter ogledi naravnih in kulturnih znamenitosti. Večinoma bomo sidrali v zalivih in se na obalo odpravili s čolnom, če pa bo za to priložnost, bomo barko včasih privezali ob pomol v vaškem pristanišču.

Plan križarjenja:

datum

kraj oz.  relacija

NM

10.6.

Espiritu Santu, Luganville (vkrcanje)

 

11.-15.6.

  Luganville – Espiritu Santu –  Vanua Lava, Sola

110

16.-18.6.

Vanua Lava – Rowa – Loh – Gavigamana

80

18.-20.6.

Gavigamana – Salomonovi otoki, Nendo, Lata

170

23.-25.6.

Lata – San Cristobal, Namuga

140

27.6.

Namuga – Kirakira

40

29.6.-1.7.

Kirakira – Tulagi (3.7.  alternat. zaključek – Honiara)

170

3.7.

Tulagi – Nggela Sule Isl., Roderick Bay

15

4.-5.7.

Roderick Bay – Marovo laguna

120

6.7.

Marovo laguna – Uepi isl.

30

7.7.

Uepi – New Georgia, Kukudu

40

8.7.

Kukudu – Kolombangara isl.

20

9.7.

Kolombangara – Gizo

20

11.7.

Gizo – New Georgia, Noro

30

12.7.

Noro, po otoku New Georgia, zaključek

 

(Opombe: Plan poti je okviren in zaradi varnosti odvisen tudi od vremenskih razmer. Med križarjenjem so, poleg postankov napisanih v zgornjem planu poti, predvideni tudi krajši vmesni postanki po lagunah in zalivih ter ob otokih.)

Pomlad in poletje sta vremensko najprijaznejša letna časa za križarjenje med tropskimi otoki južno od ekvatorja. Veter je ustaljen, manj je v tem obdobju dežja in sonce je takrat severno od ekvatorja, zato ne pripeka zelo močno.

Vkrcali se boste v Luganvillu, ki je glavno mesto Espiritu Santa, največjega otoka Vanuatuja. Otok Espiritu Santu je skupaj z okoliškimi otoki poznan po lepih belih plažah in po pohodniških poteh skozi tropske gozdove.

Espiritu Santu

Po vkrcanju bomo nabavili nekaj hrane in pijače za na pot, potem pa ob otoku Espiritu Santu odjadrali proti severnim otokom Vanuatuju. Prvi teden bomo jadrali med odmaknjenimi vulkanskimi in koralnimi otoki, ter se vsak dan po enkrat ali dvakrat ustavili v zalivih in lagunah. Kopali in sončili se bomo lahko na lepih belih plažah, se sprehajali ob obali, obiskali kakšno vas, ali pa se podali v hribe. Izstopne formalnosti za odhod z Vanuatuja bomo predvidoma opravili v naselju Sola.


Po dobrem tednu potepanja po otočju se bomo od Vanuatuja poslovili in s pasatnim vetrom odjadrali do Salomonovih otokov. Po dnevu in pol neprekinjenega jadranje bomo pristali na otoku Nendo na vzhodu Salomonovih otokov, kjer bomo opravili tamkajšnje vstopne carinske formalnosti. Po tej najdaljši etapi se bo prileglo tri dni postanka in potepanja po Nendu in okoliških otokih.

Sledilo bo enodnevno jadranje do otoka San Cristobal in potem dnevna križarjenja ob obalah otokov San Cristobal, Uki Ni Massi, Marapa, Guadalcanal, Nggegele do Tulepija, kjer bo spet dvodnevni postanek in priložnost za izlet z ladjico do glavnega mesta Honiare. Salomonovi otoki so bili med drugo svetovno vojno prizorišče mnogih bitk med Japonci in Američani, zato je na otokih in v morju še vedno mogoče videti ostanke letal, topov in potopljenih ladij. 

Zadnjo tretjino na naši jadralski poti se bomo potepali med slikovitimi zahodnimi Salomonovimi otoki. Križarili bomo po lagunah in ob obalah otokov Nggela Sule, Mbokonimbeti, Buena Vista, Vangunu, New Georgia, Kolombangara, Gizo in Vonavona. 

Udeleženci križarjenja boste po želji aktivno sodelovali pri jadranju in mornarskih opravilih na barki ter si s tem bogatili svoje jadralske izkušnje ter znanje. Sodelovanje pri jadranju je prostovoljno in ni pogoj za udeležbo na križarjenju, v vsakem primeru pa bo potrebno poslušati kapitana in upoštevati njegova navodila. 😊

Zaključek križarjenja in izkrcanje bo v pristaniškem mestecu Noro na zahodu otoka New Georgia v bližini katerega je letališče Munda. 

 

Cena križarjenja je 1200 eur na osebo.
Cena vključuje: uporabo jadrnice z vso jadralno opremo, vodenje križarjenja, stroške goriva za pogon motorja, prenočevanje na jadrnici in posteljnino.

Cena ne vključuje: hrane in pijače, stroškov taks, vstopnin v naravne parke, drugih vstopnin in interneta. V ceni tudi niso vključeni zavarovanje in stroški prevozov do ali z jadrnice.


Louganville, ki je izhodišče križarjenja, ima nekajkrat tedensko letalske povezave z Brisbane-om v Avstraliji, od koder so potem naprej mednarodne letalske povezave z Evropo. Dnevne povezave ima tudi s Port Villo, glavnim mestom Vanuatuja. Končna destinacija otok New Georgia ima dnevne letalske povezave s Honiaro, glavnim mestom Salomonovih otokov, ta pa z Brisbane-om v Avstraliji (ali Fidžijem ali Papuo Novo Gvinejo) in naprej z Azijo in Evropo.