cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Kisel je bil petek na obali, a popoldne je burja za nekaj ur vendarle razkadila deževne oblake in za vajo sva z Markom lahko po sončnem vremenu jadrala iz Izole do Portoroža in nazaj. V lepi burji sva jadra dodobra prezračila, vendar nam trening v močnejšem vetru za Šavrinsko regato ne bo zelo koristil, saj je za jutri spet napovedanega bolj malo vetra.

Nazaj grede naju je zvečer preganjala nevihta,  a sva bila dovolj hitra, da vsa barko uspela privezati v marini, še predno je spet začelo deževati. Kolikor soli so valovi popoldne nametali na barko, jo je dež zvečer spet spral nazaj v morje.

Jadranje

Potem ko je bil tudi drugi jesenski tečaj jadranja zaseden še preden sem ga utegnil objaviti, sem se zdaj odločil poskusiti še z nekoliko drugačnim programom za jadralne navdušence, ki si jesenske počitnice želijo preživeti nekoliko bolj aktivno in predvsem v naravi.

Program za jesenske počitnice je objavljen tukaj: Aktivne jesenske počitnice

Sredozemlje

Popoldnevi so bili konec avgusta ob istrski obali obdarjeni z lepim maestralom in prijetnim jadranjem proti domu.

Ko je veter sredi dneva zapihal, sva z Zlato dvignila jadra in sidro, ko je čez nekaj ur oslabel, pa sva ob obali poiskala primerno sidrišče in spustila jadra.

Nekajkrat sem poskušal ob obali v jadra loviti tudi jutranji burin, a je bil le kratke sape, zato pa je bilo postankov ob obali več: Rovinj, Limski kanal, Červar, Novigrad, Piran, Strunjan in Izola.

Pravzaprav je bilo postankov toliko, kolikor jih je Skokica sicer vajena v mesecu ali dveh 🙂

Dopustovanja je za letos konec in dovolj ga je bilo.

V prihodnjih tednih in mesecih se bomo nekajkrat udeležili regat na severnem Jadranu, nekajkrat pa bomo jeseni jadrali tudi na malo daljše proge in čez Jadran.

Sredozemlje

Za zaključek poletnih počitnic sva se z Zlato odpravila na jadralski potep k našim južnim sosedom.

 

Zaradi udeležbe na Valovi regati smo prejšnji teden z barke raztovorili nepotrebno opremo in večinoma sem izpraznil tudi tanke za nafto. Zdaj pa ne vidim smisla, da bi nafto iz kantic prelil nazaj v rezervoarje na barki, ker bomo prihodnji teden spet regatirali. Udeležili se bomo Šavrinske regate.

Najino potepanje ob istrski obali je torej umirjeno in skorajda izključno na zračni pogon in le z najnujnejšo uporabo motorja. Vetra ob istrski obali te dni žal ni prav veliko, zato loviva sapice in jadrava, kakor sem navajen s slovenskih regat – torej bolj počasi :(. Po navadi sicer na potovanju zaženem motor, ko hitrost jadranja za več kot pol ure pade pod tri vozle.

Ob tako milem vremenu vsaj ni težav z izbiro sidrišč, saj je morje povsod mirno. No, vreme je milo le kar se vetra tiče, sicer pa je zaradi vročine še vedno naporno in čisto tropsko: soparno je, megličasto, sonce se s težavo prebija skozi oblake, nevihte so v okolici nad kopnim, morje je toplo. Občutek je, kot bi bil nekje ob ekvatorju. Tudi dnevi so zdaj že podobno kratki kot v tropskih krajih :).

Kadar potujem po tujih krajih imam pogosto občutek, da vidim veliko cerkev, templjev, mošej ali drugih verskih obeležij. Danes sem pogledal svoje fotografije iz preteklih dni in vidim, da je tudi v naših krajih podobno. Cerkvenih stavb sem tukaj navajen in mi ne padejo v oči. So sestavni del krajev in jih v bistvu opazim le, če sem nanje pozoren.

Tudi na fotki galebov in ribičev, ki so svoj nočni ulov zjutraj peljali v Rovinj, je cerkev v ozadju.

Našel sem tudi dve fotografiji, kjer cerkvenih objektov ni videti 🙂 – z današnjega sprehoda po naravnem razervatu Palud.

Sredozemlje

Maestral je bil v nedeljo na morju pred Izolo spet skromen, je pa zato sonce neusmiljeno pripekalo, da mi je bilo žal, da smo pred regato sneli sončno streho nad kokpitom.

Na srečo veter med regato nikoli ni popolnoma ugasnil, da bi se popolnoma ustavili, a za tako mirne razmere na morju je Skokica pretežka in ima premalo jader. Starno proceduro smo izboljšali in zdaj vse pogosteje startamo med prvimi, trudimo se z jadri, delamo vse manj napak, dvigovanje, prestavljanje in pospravljanje špinakerja nam gre vse bolje od rok, pa vseeno nismo konkurenčni. Ko je vetra le okoli šest vozlov, lahke regatne barke okoli nas skorajda glisirajo, mi pa jadramo s tremi ali štirimi vozli hitrosti in večino lahkih jadrnic že kmalu po štartu gledamo le še v krmo.

Pred sezono sem dal Skokico premeriti, da na regatah za Pokal Slovenije lahko startamo v ORC tekmovalnem sistemu, ki naj bi s hendikep sistemom omogočal pravičen izračun rezultatov. Zdaj opažam, da sistem v nasprotju s svojim namenom še vedno favorizira lahke barke z drago opremo. Nesmiselno se mi zdi, da je merilec JZS pri izmeri barke od dejanske teže Skokice odštel 3 tone, češ da je po njegovi oceni toliko težka prazna barka brez pohištva, motorja in notranje opreme. Seveda vsega tega brez škode pred regato ne moremo odstraniti z barke (to tudi ni razumno). Umetno zmanjšani teži naše barke primerno je neugoden naš hendikep, zato tak način izračuna hendikepa za nas nima smisla.

Skokica je opremljena za resno jadranje in dolgotrajnejše življenje na barki, to pa je žal naš hendikep na regatah.

Pred Izolo smo preživeli dva lepa in regatnega jadranja polna dneva. Upal sem na več vetra, a sem vseeno med jadranjem užival in podobno tudi Jelko in Tomaž. Jadrali smo dobro, le bark je pred nami skozi cilj prijadralo več, kot bi si želel :).

Več objav

Archives