cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Ponoči smo slalomirali med ribiškimi ladjami, potem pa je burja mimo Poreča popolnoma oslabela in zagnali smo motor. Glede na napoved, ki je za zjutraj obetala veliko vetra, se mi je zdelo trapasto, da bi do jutra motorirali, zato smo zavili proti Rovinju, da bi tam ob obali sidrali in počakali na jutranjo burjo.

Pred Rovinjem pa se je burja zbudila in spet smo razpeli jadra ter Skokico ponovno obrnili proti jugu. Skozi noč se je burja le še krepila zato smo jadra postopoma krajšali, dokler zjutraj južno od Istre na jamboru ni bilo razpete le še dve tretjini genove.

Ponoči smo jadrali med hrvaškimi naftnimi ploščadmi, dopoldne pa med italijanskimi.

Tudi s skrajšanimi jadri smo bili dovolj hitri, da smo s pomočjo 25 vozlov burje skozi plohe že sredi dneva prijadrali do Riminija in Skokico privezali v marini ob ustju reke.

Oblaki so se popoldne nekoliko dvignili in lahko smo se brez dežnikov sprehodili po turističnem mestu.

Sredozemlje

Popoldne smo se zbrali v Izoli, nakupili hrano in pijačo za naslednjih nekaj dni, se vkrcali na Skokico in zvečer odjadrali proti jugu.

Z Markom, Nino, Katjo, Urošem in Andrejem bomo do nedelje jadrali čez severni Jadran do Riminija in potem še do kvarnerskih otokov.

Iz Izole smo odjadrali z 20 – 25 vozli burje, ki je do Savudrije dvignila valove že preko metra, ponoči v zavetju Istre pa so se valovi zmanjšali, da je jadranje bolj udobno, žal pa je oslabela tudi burja.

Proti jutru vremenska napoved spet obeta okrog 30 vozlov burje, s katero bi morali jadrati dovolj hitro, da bi do Riminija prijadrali že jutri popoldne.

Sredozemlje

Lep konec tedna smo preživeli na slovenskem morju. Poletje se od obale še ni poslovilo. Vreme je bilo kot v pravljici in maestral je bil nežen, a stalen, da je bilo jadranje vse tri dni lepo. Z lepim sončnim zahodom smo z Iliči zaključili jadranje v petek.

Diplomatske regate smo se s Skokico udeležili v soboto in kot pove ime, so se je množično udeležili tudi diplomati. Pravilo je, da vsaka sodelujoča barka na krov sprejme tudi vsaj enega diplomata. Nam je žreb namenil nizozemskega namestnika ambasadorja v Sloveniji gospoda Derk Jana Nauta.

Poleg Nizozemca Nauta smo imeli na krovu še belgijskega častnega konzula Uroša I., Matjaž in Miran pa sva navadna smrtnika :).

Tokrat ekipa na Skokici ni bila številna, zato smo bili veseli, ko nam je Derk Jan povedal, da zna jadrati in da je to v mladosti pogosto počel, Uroš pa je itak že dostikrat jadral z menoj, da vsaj približno ve, katero vrv mora kdaj potegniti :).

Regatno polje v obliki trikotnika je bilo postavljeno med Izolo, Debelim rtičem in Strunjanom.

Tri kroge oziroma trikotnike smo morali prejadrati do cilja.

V lahkem zahodniku, ki je pihal s hitrostjo med 5 in 9 vozli so se nam lahke regatne barke že kmalu po startu odpeljale naprej, mi pa smo potem regatirali med bolj potovalnimi barkami.

Na obratih pri bojah smo se največkrat srečevali z jadrnicami Jacaranda, Živa in Spectrum. Pri jadranju v veter smo jih dohitevali ali prehitevali, pri jadranju z vetrom, pa smo bili počasnejši. Z vetrom v krmo smo bili počasnejši tudi zato, ker si zaradi maloštevilnosti in neuigranosti posadke nisem upal veliko uporabljati spinakerja in smo raje metuljčkali.

Na koncu sta Jacaranda in Živa v cilj prijadrali pred nami, nam pa je na zadnji stranici, potem ko smo vendarle dvignili tudi spinaker, uspelo za malo prehiteti Spectrum in še nekaj drugih jadrnic.

Na koncu smo se uvrstili v zlato sredino, na 25. mesto med okoli 50 sodelujočimi jadrnicami. Zmagal je spet regatnik Adriatic Europa z Dušanom Puhom.

Tudi v nedeljo je bilo morje med Slovenijo in Hrvaško mirno, maestral prijazen, policijskih čolnov ni bilo videti in temperatura vode je tudi zame (brez šokov) še vedno primerna za plavanje.

Jadranje

Malo skakalnega premora med jadralskimi prispevki. Filmska ekipa Olimpijskega kanala je naredila lepo zgodbo o skakalnem delu naše skakalsko jadralske družine:

https://www.olympicchannel.com/original-series/detail/footsteps-family-stories-from-the-balkans/footsteps-family-stories-from-the-balkans-season-season-1/episodes/meet-slovenia-s-first-family-of-ski-jumping/?sf219201582=1

Od petka naprej bodo spet na vrsti predvsem jadralski prispevki 🙂

Sredozemlje

Pester in vremena poln jadralski dan smo z Nino, Markom in Matejem preživeli na morju med Piranom, Izolo in Koprom.

Celo vetra je bilo popoldne nekaj med regato, le dopoldne na startu prvega plova od Pirana do Izole so si nas organizatorji malo privoščili in dali znak za start kar v brezvetrju.

Lahke regatne barke so pooočasi odpeljale naprej, mi pa smo v družbi malo težjih bark potrebovali več kot 20 minut in dosti potrpežljivosti, da smo “prejadrali” prvih 50 metrov do startne linije.

In potem se je ulilo in z dežjem je prišel veter, ki nas je vendarle odmaknil od Pirana.

Med nalivom je bilo nekaj valov vetra, ki jih naš špinaker žal ni zdržal. Odtrgal se je rogelj jadra in potem smo opletajočo mokro gmoto raztrganega špinakerja lahko le še sneli z jamborja in jo stlačili nazaj v vrečo.

Dežja je bilo v naslednjih urah do Izole in Kopra veliko, na srečo pa so nevihte prinašale tudi nekaj vetra, da smo lahko dobro jadrali tudi brez špinakerja.

Le med zadnjim plovom od Kopra do Izole smo v rahlem krmnem vetru špinaker zelo pogrešali. Ostale barke na regati smo zato lahko gledali le v krmo in vse bolj od daleč.

 

Posijalo je vsaj sonce in nas vsaj malo ogrelo in posušilo.

Drugič bomo špinaker pospravil, ko bo še suh in cel.

 

Na spletni strani JKL so objavili rezultate. V skupni razvrstitvi je zmagal Adriatic Evropa z Dušanom Puhom pred mariborskim Generalijem in Agapejo.

V ORC regatni kategoriji smo se s Skokico uvrstili na skupno 10. mesto, v skupni razvrstitvi vseh kategorij (OPEN) pa bi se uvrstili na 12. mesto, če bi ob prijavi doplačal dodatek za to, da nas zapišejo v skupne rezultate. Prvič letos se nam je zgodilo, da je bilo za nami več jadrnic, kot pred nami :).

Napredujemo.

Več objav

Archives