cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Mirno noč smo preživeli med otočki pred Banjolami. Vremenska napoved je bila veliko lepša, kot je bilo dejansko stanje na morju. Sončnega vzhoda žal tudi danes nismo videli, saj so nebo zakrivali sivi oblaki, iz katerih je občasno rosilo.

Zjutraj smo z zmerno burjo odjadrali čez Kvarner proti Lošinju. Že ob istrski obali smo dvakrat skrajšali jadra, za Kamenjakom pa nas je 25 do 30 vozlov burje kar hitro poneslo čez zaliv mimo Unij in že po štirih urah jadranja smo sidro dopoldne lahko spustili v zalivu Tomažina na Lošinju.

Jadranje po vzvalovanem morju je bilo manj naporno, kot sem pričakoval, saj so valovi prihajali z boka in se le redko prelivali čez palubo.

Lošinj nas je pozdravil z nalivi, zato smo na bolj suho vreme raje še nekaj ur počakali v zavetju barke. Po hribu navzdol so čez zaliv občasno prihajali krepki sunki burje, zato smo Skokico za vsak primer z vrvmi privezali še na privetrno obalo, da smo se popoldne bolj brez skrbi podali na planinski pohod na Osorščico.

Lepo označena pot nas je sprva vodila skozi grmičevje in gozd, nato pa po skalnem grebenu, kjer nas je krepko bičala hladna burja.

Kislemu vremenu navkljub se je z vrha vseeno odpiral lep razgled po okoliških otokih in preko morja, ki ga je česala burja.

Pri spustu s hriba nas je prehitela noč, a smo se po ozkih stezicah vsi varno vrnili do zaliva in na barko.

Jutranji pogled skozi okno moje kabine je lep 🙂 in veselim se že popoldanskega obiska Lubenic.

Sredozemlje

Siv in hladen dan smo prejadrali s pomočjo burje, a veter je bil ob istrski obali luknjast in včasih smo morali vmes zagnati tudi motor.

Če je naš šotor včeraj v dežju nekoliko puščal, je danes dobro opravil svojo nalogo in nas ščitil pred vlažnim hladom in vetrom

Popoldne smo se ustavili v zalivu Sv. Pavla in se sprehodili po ptičjem rezervatu Palud in okoli jezera, kjer pa ptic tokrat nismo videli ravno veliko.

Popoldne se je burja okrepila in še pred večerom smo prijadrali do Banjol, kjer smo sidro spustili med otoki v zavetju obale.

Sredozemlje

V načrtu smo sicer imeli izlet po hribih okoli Izole, pa je popoldne preveč deževalo in za sprehod v dežju ni bilo prave volje.

Tea, Andrej, Lojze in Dejan so se mi na krovu Skokice pridružili ta teden.

Potem ko smo v trgovini nabavili hrano in pijačo za naslednje dni, smo namesto mokrega planinarjenja raje odvezali vrvi in v večer s prebujajočo burjo odjadrali proti jugu. Po obveznih postankih pri mejnih policajih v Piranu in Umagu, smo sidro za čez noč spustili v zalivu južno od Umaga.

Sredozemlje

Toplo jesensko sonce nas je ta konec tedna grelo na Skokici, le vetra je bilo v Piranskem zalivu spet bolj malo, a prelahkega vetra smo se na letošnjih regatah že navadili.

Na Zaključni regati sem na krovu naše barke tokrat jadral v družbi Zlate, Jolande, in Jelka. Ob startu regate je veter izginil in prvo uro smo se bolj sončili kot jadrali, potem pa nas je vendarle osrečil rahel maestral, ki je vsaj malo napihnil naša jadra, da smo se lahko oddaljili od Bernardina in jadrali proti Piranu.

Dva trikotnika smo odjadrali na regatnem polju med Piranom, Savudrijo in Portorožem, se trudili jadrati čim hitreje, a lažje jadrnice smo večinoma lahko gledali le v krmo.

Premalo nas je bilo na krovu in zato smo imeli težave in zamude predvsem pri pospravljanju špinakerja pred Pororožem, kjer smo obračali proti vetru, proti Piranu. Jadranje s spinakerjem pač zahteva več vaje, ko si jo lahko privošči moja posadka.

Soboto smo zaključili z večerjo in razglasitvijo v restavraciji marine v Portorožu. Na šesto mesto v svoji kategoriji (ORC B) smo se tokrat uvrstili na regati, v skupni uvrstitvi v seštevku vseh regat za Pokal Slovenije v letošnji sezoni pa smo se uvrstili na peto mesto, kar je v prvi tretjini sodelujočih in precej boljše, kot sem pričakoval :).

V nedeljo je bilo na morju popolno brezvetrje, mi pa smo topel dan izkoristili za pohod po Strunjanskem polotoku.

Vremenska napoved kaže, da se bo veter zbudil v torek, ko se mi na krovu pridruži nova posadka in bomo lahko z burjo pospešeno odjadrali proti jugu :).

Sredozemlje

Tudi lepa popotovanja v dobri družbi se enkrat končajo.

Dopoldne smo v Umagu opravili hrvaške izstopne formalnosti, potem pa z opešanim jugom odjadrali do Pirana, kjer smo obiskali še slovenskega policaja.

V Piranu se nam je na krovu pridružil še preostanek družine in prijatelji mojih tokratnih sojadralcev in družno smo potem počasi odjadrali še do Izole, kjer smo v marini privezali Skokico.

Indijansko poletje na morju še kar traja in Skokica zagotovo ne bo dolgo mirovala 🙂

Več objav

Archives