cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Okrepljen jugo je naši jadralski poti zadnja dva dni dodal nekaj oceanskega pridiha.

V četrtek zgodaj zjutraj smo z Lastova odjadrali na odprto morje proti jugozahodu. Lastovo je že izginjalo za obzorjem, ko  je nad njim vzšlo sonce.

 

S pomočjo sekstanta in astronomske navigacije smo poskrbeli, da se sredi Jadrana nismo zgubili :).

Po nekaj urah lepega jadranja je veter pred Palagružo oslabel in pri plovbi okoli tega najbolj odmaknjenega hrvaškega otoka nam je pomagal motor.

 

Kmalu za Palagružo se je veter vrnil in proti severu nas je vse hitreje gnal naraščajoč jugo.

Jadra smo postopoma krajšali in pri 30 do 40 vozlih vetra smo mimo Visa po nekajmetrskih valovih jadrali le še s polovico genove. Še preden smo pospravili glavno jadro, pa smo uspeli strgati pritrdišče zadnjega roglja jadra, ko je večji val zasukal barko in je jadro sunkoma preletelo na drugo stran. Nekaj šivanja me zato čaka v prihodnjih dneh.

Rodeo po valovih smo končali zvečer, ko smo sidro spustili v zavetrnem zalivu pri Rogoznici.

 

Petek je bil deževen, zato smo se na pot naprej proti severozahodu odpravili šele popoldne. Jugo je bil še vedno krepak, a ga je bilo manj kot v četrtek popoldne, zato smo čez Murtersko morje in skozi Kornate lahko metuljčkali z obema jadroma.

Med Kornatskimi otoki se je morje umirilo in lahko smo uživali v lepem panoramskem jadranju med številnimi lepimi otoki.

Skozi preliv Proversa med Dugim otokom in Kornati ter mimo Salija smo zvečer zvečer prijadrali do Rave, kjer smo Skokico zvečer privezali ob vaški pomol v Veli Ravi.

Sredozemlje

Zjutraj smo z Jernejem, Emo in Elo s Hvara odjadrali do Igran na celini, kjer sem se od živahnih dozdajšnjih sopotnikov poslovil, na krov Skokice pa so se vkrcali Gorazd, Pavel, Igor in Marko.

Odpluli smo mimo Hvara do Pelješca, kjer smo se srečali z vetrom, ki nam je napolnil jadra in nas je pospremil do Korčule. Slikovito turistično mestece te dni še vedno sameva.

Ko smo nakupili hrano za naslednjih nekaj dni, smo odjadrali do Lastova, kjer smo barko zvečer zasidrali v Skriveni luki.

Po krajšem nočnem počitku bomo jutri navsezgodaj odjadrali proti Palagruži.

Sredozemlje

Včeraj zvečer smo s severozahodnikom prijadrali do prvih otokov Srednje Dalmacije in ugoden veter je vztrajal vse do Šolte, kjer je izginil in zagnati sem moral motor. Z Jernejem sva se ponoči izmenjevala pri dežurstvu za krmilom. Dnevni cilj je bi Stari Grad na Hvaru, a ker se je veter proti jutru vrnil, smo pot še malo podaljšali in odjadrali do Vrboske.

Sonce je zjutraj vzšlo izza Brača, mi pa smo s Skokico mimo Bola zavili na desno proti Jelsi in sidro spustili v zavetrnem zalivu pred Vrbosko.

Dan smo tokrat za spremembo preživeli predvsem na kopnem ob sprehodih, teku in igrah z žogo.

Sredozemlje

Maestral je danes začel pihati že zjutraj in nas med otoki severne Dalmacije spremljal cel dan. Na krovu barke se nam je na poti z enega na drugi konec Dugega otoka pridružila še Ajda, šefica družine mojih mladih sopotnikov ;).

Vetra v krmo je bilo večinoma dovolj le za počasno jadranje, zato smo dolgčas preganjali z vragolijami na in okoli jambora.

V Saliju na vzhodnem koncu Dugega otoka smo popoldne nameravali izkrcati našo novo sopotnico in kupiti kruh. Prvo nam je uspelo, drugo pa ne, zato smo za večerjo jedli palačinke :).

Proti večeru se je severozahodnik okrepil in čez Murtersko morje smo vendarle lahko hitreje jadrali in bili pri Kaprijah že ob sončnem zahodu. V noč nadaljujemo naprej proti jugovzhodu. Dokler bo pihalo, bomo jadrali, potem pa …?

Sredozemlje

Dopoldne je v brezvetrju na Lošinju sonce kar krepko pripekalo, potem pa je zapihal maestral in občutno se je ohladilo, ko so oblaki zakrili sonce.

Dvignili smo jadra in odjadrali med otoke severne Dalmacije. Maestral se je krepil in otoki so se vse hitreje premikali mimo nas.

Nameravali smo se ustaviti na jugu Škarde, a je hladen veter dekletoma vzel voljo po plavanju,

zato smo brez postanka mimo Ista in Molata že popoldne prijadrali do severozahodnega konca Dugega otoka, kjer smo popoldne Skokico privezali ob vaški pomol na dnu zaliva pri Solinah. Večerni pogled proti zahodu daje upati, da bo jutri toplejši dan.

Večer smo preživeli v družbi družine mojih sojadralcev, ob ribji večerji in jadralskih filmih.

Več objav

Archives