cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Po krajšem nočnem počitku pri Rovinju smo kmalu po sončnem vzhodu že jadrali mimo Brijonov in se zjutraj ustavili na morskem mejnem prehodu v Puli.

Mejne formalnosti so bile tako na policiji kot na kapitaniji opravljene hitreje, kot sem pričakoval. Policaji so bili veseli, da smo svoje podatke že pred prihodom vnesli v njihovo novo spletno aplikacijo, saj imajo zdaj z vnašanjem podatkov veliko manj dela.

Po zajtrku nam je burja polnila jadra le še do Kamenjaka, kjer je oslabela in čez Kvarner nas je poganjal predvsem motor. Pri Srakanah se je spet dvignil veter, da smo si do Malega Lošinja lahko spočili ušesa.

Skokico smo privezali v marini in se sprehodili do sladoledarja ob obali na dnu zaliva.

Sredozemlje

Hrvati so vendarle toliko omilili korona-omejitve pri prehodu morske meje, da zdaj spet lahko jadramo po večjem delu Jadrana.

Ela, Ema in Jernej so se mi popoldne pridružili na krovu Skokice in zvečer smo se na carinskem pomolu v Piranu za dvatedna poslovili od Slovenije. Sonce je utonilo v morje še preden smo bili mimo Savudrije, za svetilnikom pa se nas je usmilil vzhodnik, da smo lahko za nekaj časa ugasnili motor.

Edini hrvaški pomorski mejni prehod, ki je v tem času odprt v Istri, je v petdeset milj oddaljeni Puli in do tja pridemo jutri zjutraj.

Jadranje

Pripravil sem nov program tečaja odprtomorskega jadranja med Slovenijo in jugom Hrvaške, mimo Jabuke in Palagruže. Jadranje bomo morda lahko podaljšali do Črne gore, v kolikor bodo do konca junija odpravljene omejitve vstopa v Črno goro in bo ponovno uvedena ugodna letalska povezava Podgorica – Ljubljana.

Jadranje

V rubriki Jadralni tečaji sem objavil program tečaja odprtomorskega jadranja od Južne Dalmacije mimo Palagruže in Jabuke ter med Dalmatinskimi in Kvarnerskimi otoki do Izole.

Za tečaj so trenutno prosta še tri mesta. Pot iz Izole proti jugu je že zasedena.

Sredozemlje

Korona-omejitve se tudi na obali in na morju rahljajo in vzdušje se izboljšuje. Danes sem na morju ob slovenski obali prvič letos lahko videl množico jadrnic, toplo vreme pa je na obalo privabilo tudi veliko obiskovalcev, da mize pred restavracijami niso več samevale.

Tudi Hrvati rahljajo omejitve in sproščajo jadranje zato bomo prihodnji teden spet lahko odjadrali malo dlje proti jugu.

Do Grčije žal še ne bo šlo, ker nas (Slovencev) do julija še ne želijo videti.

Včeraj vetra na morju skorajda ni bilo in do Piranskega zaliva nama je pomagal motor, danes pa so nam sapice vendarle omogočile vsaj počasno jadranje. Na krovu Skokice sta se nama pridružila še Uroš Marinka z živahnima otrokoma, ki sta poskrbela, da nam ni bilo dolgčas.

Večer sva včeraj z Zlato zaključila s sprehodom okrog Pirana, danes popoldne pa sva se sprehajala po hribih nad Izolo.

Več objav

Archives