cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Ivo, Gregor, Mitja in Katy te dni z menoj jadrajo proti jugu Jadrana. Naše “jadranje” je bilo prvi dan bolj s pomočjo motorja, saj je bilo vetra ob istrski obali veliko manj, kot bi si želel.

 

Tudi to fotko bi lahko dali v rubriko “Piran, kot je nekoč bil”. 🙂

Po postanku v Piranu smo mejne formalnosti opravili še v Umagu, a le na pol, saj si je luški kapitan tam skrajšal oziroma olajšal delovni čas in od nas ni želel denarja za turistično takso, saj vplačila sprejema le dopoldne. Podobno je bilo potem v nadaljevanju tudi v Rovinju, kjer imajo na kapitaniji prav tako precej krajši obratovalni čas, kot je napisan na njihovi spletni strani. Nekje v nadaljevanju poti bomo na kakšnem otoku pač morali ujeti tistih nekaj minut, ko bodo kapitanije odprte.

Morje je zdaj končno tudi za nas bolj zmrzljive jadralce dovolj toplo za kopanje.

Južno od Rovinja se nas je usmilila burja, s katero smo zvečer lepo jadrali mimo Brijonov, potem pa so se nevihte okoli nas zgostile in za nekaj ur smo se umaknili v zaliv pri Banjolah. Dež je do jutra ponehal, dvignili smo sidro in odjadrali čez Kvarner, kjer je veter spet oslabel.

 

Jadranje

V preteklih dneh je vse bolj poletno vreme vabilo na morje, vendar smo ostali v marini in Skokico pripravljali za novo pot do Črne gore in Grčije.

Zlata je zašila podaljške za spray hood, Jon je na novo pobarval oznake za dolžino na sidrni verigi, sam pa sem imel opravke pod vodo in na jamboru. Z osi propelerja je bilo potrebno odstraniti nekaj metrov vrvi, ki smo jo zadnjič povozili pri Vrsarju.

Glede jadranja na jug se razmere, številke in korona-ukrepi dnevno spreminjajo, zato trenutno vem le to, da bomo pojutrišnjem odjadrali iz Izole, do kam pa bomo v prihodnjih tednih prijadrali, pa še ne vem. Verjetno bo potrebno nekaj korona-iznajdljivosti in prilagodljivosti. Prepričan sem, da bomo na Jabuki in Palagruži ter na morju med njima varni pred korono :).

Jadranje

Tečaj je zaseden. Naslednji tečaj odprtomorskega jadranja bo predvidoma v drugi polovici avgusta 2020.

Sredozemlje

V nedeljo zjutraj je spet zapihal jugo, s katerim smo z Lošinja “odmetuljčkali” proti Istri. Po nekaj urah zibajočega jadranja smo popoldne prijadrali do Kamenjaka na jugu Istre in si tam privoščili nekaj kopenske rekreacije.

Vremenska napoved je obetala dež, zato smo se zvečer odpravili do Pule, kjer smo opravili hrvaške izstopne formalnosti. V Puli je trenutno še vedno edini delujoči morski mejni prehod v hrvaški Istri, a policaji na carinskem pomolu so rekli, da naj bi že prihodnji teden spet odprli tudi morski mejni prehod v Umagu.

Po opravljenih postopkih smo odjadrali naprej mimo Brijonov proti severu. Strele so nam razsvetljevale nočno nebo na zahodu in severu in občasno je deževalo.

Ker so se plohe in nevihte okoli nas zgostile, smo se odločili za nekajurni postanek ob carinskem pomolu v Rovinju.

 

Ob svitu smo odvezali vrvi in se skozi plohe in nevihte odpravili naprej. Ob istrski obali je veliko ribiških vodnih ovir, a po navadi z njimi nimam težav, tokrat pa se nam je zaradi slabše vidljivosti (in pozornosti) med plohami kar dvakrat uspelo ujeti na plastenke in vrvi, s katerimi so označene vrše, parangali in mreže. Enkrat smo na vrvi celo obtičali in sem moral v morje, da smo se rešili vrvi, ki se je zapletla okoli propelerja in nas zadržala na mestu.

Dopoldne se je ob istrski obali celo za nekaj ur zjasnilo, na slovenskem morju pa nas je zadnjih nekaj milj ponovno namakal dež.

Sredozemlje

Navkljub brezvetrni napovedi je morje kodralo nekaj maestrala, da smo z jadri proti severozahodu lahko počasi križarili med otoki ob Dugem otoku in mimo Molata do Ista, kjer sem moje jadralce pregovoril v “planinski” izlet do cerkvice Marije Snežne na hribčku nad vasjo, od koder je let razgled po otokih Severne Dalmacije in po Kvarnerskih otokih.

 

Zvečer je veter popolnoma opešal in motor nas je gnal mimo Škarde, Silbe in Ilovika do Lošinja, kjer smo Skokico preko noči zasidrali v zalivčku Balvanida.

Zelo malo jadrnic je te dni videti na morju in v vseh zalivih in sidriščih je veliko prostora. Na Istu smo bili edini obiskovalci in Skokica edina jadrnica v zalivu, med številnimi bojami pri Iloviku sta bili privezani le dve barki in podobno je v Balvanidi. Res da uživam v samoti narave, a Hrvatom vendarle želim boljšo navtično in turistično sezono.

Več objav

Archives