cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Zadnja dva dneva smo cikcakali med Mljetom, Dubrovnikom in Elafiti  (otoki okoli Dubrovnika). Vetra je bilo spet bolj malo, zato smo jadra večinoma le sončili, po morju pa nas je poganjal predvsem motor.

Zaradi negotovih razmer s korona-okužbami so se moji sojadralci odpovedali jadranju v Črno goro in smo tako zadnja dva dni našega druženja namenili potepanju po Dubrovniku in okolici.

Glede na sproščanje omejitev po Evropi sem pričakoval, da bom na dubrovniških ulicah srečeval več obiskovalcev, pa ni tako in so prazne ulice kar strašljive. Celo v starem mestnem mandraču nismo imeli težav s privezom, prejšnja leta pa so nas poleti preganjali že, ko smo se z barko približevali mestnemu obzidju.

 

Sprehodu po Dubrovniku je sledil pohodniško-plavalni izlet na Lokrum, sidro pa smo včeraj zvečer spustili v zavetju zaliva na Lopudu, otoku severozahodno od Dubrovnika.

Lopud smo danes prehodili in pretekli po dolgem in počez, zvečer pa sem Iva, Gregorja, Mitjo in Katy zapeljal do dubrovniške avtobusne postaje pri pristanišču v Gružu, kjer so se vkrcali na nočni avtobus za Ljubljano.

Ob obali pristanišča je bilo ob obiskih v prejšnjih letih vedno privezanih po nekaj velikih potniških križark, danes pa je pristanišče krasilo le nekaj razkošnih jaht.

Naslednjih nekaj dni bom jadral sam, konec tedna pa dobim obisk iz Slovenije, če naših oblastnikov in epidemiologov ne bodo spet preganjali pretirani strahovi glede možnosti okužb na Jadranskem morju. Pravilno informiranje in ozaveščanje je pri normalnih ljudeh veliko bolj na mestu, kot so bojazljivost, ustrahovanje, grožnje, zapore in prepovedi, ki se jih  preko medijev pretirano poslužujejo naši oblastniki.

 

Sredozemlje

Po plavalnem postanku ob Jabuki se nas je veter vendarle nekoliko usmilil, da smo v večer lahko spet razpeli jadra in se v tišini počasi premikali mimo Svetca in Biševa proti Palagruži.

Noč je bila potem spet brezvetrna, a vseeno sanjska, nebo nad nami posuto z zvezdami, ki so se lesketale na mirni gladini Jadranskega morja.

Kot se za odprtomorsko jadranje spodobi, smo si razdelili nočno dežurstvo, da smo vsi lahko enakopravno uživali v zvezdni plovbi čez Jadran.

Pot nam je že kmalu začel kazati svetilnik na Palagruži in s prvo jutranjo svetlobo ja iz morja vstal tudi ta najoddaljenejši hrvaški otok.

 

Za razliko od mojih prejšnjih srečanj s Palagružo, je bilo vreme in morje tokrat zelo mirno in Skokico smo zato lahko povsem brez skrbi pustili na sidrišču ob otoku in se po vijugasti stezi povzpeli na hrib in do svetilnika. Žal je bilo v zraku precej vlage in bližnjo italijansko obalo in otoke na zahodu se je lahko videlo le skozi meglice.

Ko smo dopoldne zapustili Palagružo, se je končno pojavil uporaben veter za bolj kulturno jadranje. Dvignili smo jadra, deset do petnajst vozlov zahodnika nam je napolnilo spinaker in kar hitro ter vse bolj poskočno smo lahko jadrali proti vzhodu do Mljeta, kjer smo zvečer na južnem koncu otoka spustili sidro v zalivu Saplunara.

Sredozemlje

Zgodaj smo danes odrinili na pot in sončni vzhod doživeli malo pred Kornati. Pri Proversi so se srečevali z ribiči, ki so se vračali z nočnega ribolova.

Malo smo ovinkarili med kornatskimi otoki, potem pa zavili na odprto morje proti Jabuki.

Vetra zaenkrat nismo dočakali in danes se je naš tečaj odprtomorskega jadranja spremenil zgolj v odprtomorsko plovbo po mirnem morju.

Smo imeli pa zato več časa za teoretični del tečaja in se spoznavali z vremenom, podnebjem in morskimi tokovi.

Nameravali smo jadrati še proti Visu, a ker vetra ni videti, bomo mimo Jabuke nadaljevali s počasno plovbo skozi noč proti Palagruži, kjer upam da nas bo osrečil za jutri napovedani zahodnik.

Sredozemlje

Zjutraj mi je v Malem Lošinju vendarle uspelo najti odprto kapitanijo, da sem plačal turistično takso, potem pa smo odjadrali proti Dalmaciji.

V zadnjih dneh smo se že navadili, da vetra ni v izobilju, a danes ga je bilo celo več od napovedanega in pet do osem vozlov južnega vetra je bilo dovolj za sproščeno jadranje ostro v veter mimo Ilovika, Silbe in Ista do Molata, kjer smo se popoldne ustavili v peščenem zalivu Jazi.

 

Po kopanju in sprehodu smo proti večeru nadaljevali z jadranjem proti Dugem otoku. Veter se je zadnje ure obrnil celo na severozahodnik in potem kmalu izginil.

Barko smo zvečer privezali ob vaški pomol na Ravi in se še enkrat sprehodili po otoku.

Jutri bomo skozi Kornate zavili na odprto morje v upanju, da bomo tam našli nekaj več vetra.

Sredozemlje

Pogosto smo zelo poskočno jadrali čez Kvarner, tokrat pa smo v jadra lahko lovili zgolj sapice, ki so nas zelo počasi prinesle do Lošinja.

V Malem Lošinju je zdaj že mogoče videti pospešen turistični utrip in pošitniško sproščenost.

Za prihodnje dni sem načrtoval izlet na odprto morje in jadranje mimo Jabuke, a je vremenska napoved z vetrom zelo skromna, zato bomo ostali med otoki Severne Dalmacije, kjer imam upanje, da bomo za nadaljevanje poti proti jugu Hrvaške v jadra ujeli vsaj nekaj lokalnega dnevnega maestala.

Več objav

Archives