cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Nisem najbolje spal, saj sem premišljeval ali naj grem v Slovenijo, ali naj ostanem še nekaj časa na hrvaškem morju. Noč so mi dodatno začinili še komarji, ki so ponoči prileteli na barko in mi brenčali okoli glave.

Da bi vsaj malo spal, sem moral vstati in prižgati špiralo, da jih je dim odgnal z barke.

Zgodaj zjutraj me je zbudila budilka na telefonu, ki sem si jo nastavil tako, da bi do osmih lahko priplul v Mali Lošinj. Še enkrat sem premislil, ali naj ostanem v postelji in še nekaj dni več na morju, ali pa vstanem, dvignem sidro in grem na covid test v Mali Lošinj.

Odločil sem se za slednje. Dom je vendarle dom, vsem prepovedim in zaporam navkljub.

Moral sem kar pohiteti, saj teste v zdravstvenem domu opravljajo le do devetih zjutraj. V sončni vzhod sem odplul proti Malemu Lošinju in barko pred mestecem privezal ob stari razpadajoči vojaški pomol, ker sem ob obali pred zdravstvenim domom videl privezano potniško ladjo.

Za testiranje ni bilo vrste, le izpolniti sem moral formular in plačati 700 kun. Potem sem se usedel na stol na dvorišču in gospa v skafandru me je požgečkala po nosu, da nisem vedel ali naj kašljam ali kiham in potem je bilo mimo. Moj prvi test. To sezono naj bi jih opravil še veliko, saj nas bodo po FIS protokolu med tekmovanji testirali po dvakrat na teden.

Dobil sem številko na katero naj jutri povprašam za izvid, ki naj bi mi ga poslali po mailu in potem sem se lahko vrnil na barko. Odplul sem iz zaliva in čez Kvarner. Pred Srakanami je zapihala burja, da sem dvignil jadra, vendar vetra ni bilo veliko, zato sem jadrom kmalu dodal še motor, da sem se proti Istri premikal z vsaj petimi vozli hitrosti.

Za nekaj ur se je zjasnilo, pred Kamenjakom pa so se oblaki spet zgostili in znižali, veter pa je izginil.

Popoldne sem se ustavil na sidrišču med otočki pri Banjolah, kjer bom ostal čez noč in petek trinajstega je mimo :).

Sredozemlje

Ob tokratnem postanku na Istu mi je vendarle uspelo stopiti z barke in obiskati Gospo od sniga na vrhu hriba :).

Zjutraj je potniški katamaran zapustil pomol in vaščane odpeljal proti Zadru. Dvignil sem sidro in Skokico potem privezal na izpraznjeno mesto ob pomolu, saj vem, da se katamaran na Ist vrne šele popoldne.

Pooblačilo se je in je že kazalo na dež, zapihal je tudi veter z juga, pa so se oblaki dopoldne nad Istom razredčili in skozi luknje v oblakih je občasno posijalo sonce. Bolj temni so bili oblaki le nad Kvarnerjem.

Sprehodil sem se po vasi in potem še v hrib do cerkvice, kjer sem se s Snežno Marijo dogovoril, za dobro zimo :). Slabim vremenskim obetom navkljub, je bil z vrha hriba še vedno lep razgled po okoliških otokih, morda celo nekoliko bolj pester, kot bi bil sicer v lepem sončnem vremenu.

Po vrnitvi s hriba sem odjadral iz zaliva in zavil proti severozahodu, proti Lošinju. Slaboten južni veter se je popoldne spremenil v zmeren zahodnik,

s katerim se je dalo lepo jadrati mimo Škarde, Premude in Ilovika do Lošinja, kjer je zahodnik zamenjala burja, da je bila zadnja ura jadranja še nekoliko bolj živahna. Temni oblaki, ki so prekrivali nebo na kvarnerskimi otoki, so spustili le nekaj kapljic dežja in so se proti večeru razredčili.

Sidro sem zvečer spustil v zalivu Artaturi severno od Malega Lošinja.

V Malem Lošinju sem jutri nameraval v skladu s slovenskimi predpisi opraviti test za covid in se v nedeljo vrniti domov. Test je tukaj mogoče opraviti na hitro, blizu obale in le 50 metrov od pomola, vendar zdaj na podlagi novic iz Slovenije premišljujem, ali je to sploh smiselno narediti. Pričakoval sem sproščanje omejitev, naša oblast pa se je žal odločila, da bo našo domovino spremenila v kletko. Morda bi bilo bolje ostati še nekaj dni na svobodi?

Sredozemlje

Včeraj zjutraj sem se poslovil od Skradina, dvignil sidro in po reki Krki odplul proti Šibeniku in morju.

Po ožinah proti Šibeniku je sicer pihala burja, a je bil veter zelo zvrtinčen in mi je vseskozi zapiralo jadra. Zares sem lahko jadral šele, ko so se obale pred Šibenikom razmaknile in je imel veter bolj prosto pot.

Po izhodu na morje sem najprej jadral do otoka Prvić in se po pristanku sprehodil po mirnem naselju in še bolj mirnem otoku.

Starejšega otočana, ki je s pomola namakal trnek, sem kot ponavadi po pristanku vprašal, ali lahko barka tam ostane in mi je prijazno odgovoril: “Naravno, niko vam ne brani”.

Po kakšni uri potepanja po gozdu in med nasadi oljk ter okoli bunkerjev na hribu, sem se vrnil v pristanišče in z lepo burjo odjadral proti severozahodu.

Popoldne je pred Murterjem burjo za dve uri zamenjal maestral, da sem moral proti vetru cikcakati po Murterskem morju, proti večeru pa se je burja vrnila in spet sem lahko jadral neposredno v željeno smer.

Vse od Prviča mi je celo popoldne sledila jadrnica in seveda, ko sta na morju dve jadrnici, je to že regata. Počasi so se mi približevali in po nekaj urah jadranja so me zvečer pri Pašmanu prehiteli :(.

Zavetje za čez noč sem našel v zalivčku Sv. Ante na Pašmanu, v katerem je bilo ponoči tako mirno, da še signala za internet ni bilo. Namesto računalnika sem imel ta večer v rokah knjigo in se prej kot po navadi odpravil spat.

Zjutraj sem prvi dve uri le še za rep ujel burjo, ki je pri Ugljanu opešala in zagnati sem moral motor. Na Ugljanu se je z druge strani dvigoval dim in v akciji je bil gasilski avion.

Kmalu sem se potem ustavil na Sestrunju in si privoščil svoj dnevni tek po otoku. Vas je na vrhu hriba, njena cerkvica pa mi je ostala v spominu iz časa hrvaške vojne pred tridesetimi leti.

Ko smo se takrat tukaj ustavili, smo s hriba opazovali, kako srbske topovske granate padajo po Zadru, iznad katerega se je vil črn dim. Takrat sem med opazovanjem slišal lepo petje in sem šel za zvokom. Petje me je pripeljalo do cerkve na grebenu in pokukal sem vanjo. Skupina žena in deklet je stala v krogu in tako lepo prepevala hrvaške narodne pesmi, da sem obsedel na pragu in dolgo poslušal. Kakšno nasprotje, petje in vojna, a pesmi so preglasile bobnenje iz Zadra.

 

Popoldne sem po gladkem morju odplul naprej proti Istu in v prelivu med Molatom in Istom doživel še en lep morski sončni zahod.

Zvečer sem Skokico zasidral pred vasjo, a tokrat je bilo še dovolj svetlo, da sem videl dno in sem sidro spustil v mivko in ne med skale, tako kot prejšnji teden. Upam, da bom zato lahko bolj mirno spal :).

Sredozemlje

Zjutraj se je močno čutilo, da sem se z morja premaknil na reko in med hribe, saj je bilo v barki občutno hladneje, kot prejšnje dni. Zeblo me je v ušesa. Nekaj časa sem premišljeval, ali naj dam kapo na glavo, ali pa naj grem prižgati ogenj na kuhalniku in na ta način ogreti barko. Ko sem zbral dovolj poguma za dvig iz tople postelje, sem šel k štedilniku :).

Kmalu za tem je vzšlo sonce in z dvojnim ogrevanjem je bila barka kmalu udobno topla. Dvignil sem sidro in odplul še dobro miljo po Krki navzgor, kjer sem Skokico potem zasidral ob robu reke v bližini Skradina.

Med zajtrkom me je prišel pozdraviti labod. S kljunom je potrkal po barki in prosil za hrano. Ravno sem jedel kosmiče z jogurtom in banano, zato sem mu eno žlico hrane stresel v vodo. Z glavo se je sicer potopil pod vodo za hrano, a ni bil zadovoljen in ni veliko pojedel :(.

Cilj moje današnje rekreacije so bili slapovi Krke, ki ležijo dobrih 5 kilometrov naprej po reki navzgor.

S čolnom sem najprej odveslal do obale in čoln med trsjem potegnil na suho, potem pa se ob reki mimo marine sprehodil do Skradina. Turistično mestece je vajeno velikega obiska turistov, saj slapovi Krke sodijo med pet najprivlačnejših naravnih znamenitosti Hrvaške in Skradin je izhodišče za ladjice, ki turiste vozijo do slapov. Turistov je bilo letnemu času primerno v Skradinu danes le malo, a ladjica je vseeno plula.

Sam se nisem odločil za prevoz z ladjico temveč za sprehod po lepi peščeni poti po dolini ob obali Krke. Pri mostu čez Krko sem pri čuvaju narodnega parka kupil vstopnico in po slabi uri lepe hoje skozi gozd ob zeleni reki sem bil pri slapovih.

Tukaj nisem bil že zelo dolgo in mi je spomin nanje že zelo zbledel, zato sem si razpenjene brzice in slapove z zanimanjem na novo ogledal. Lepa sprehajalna pot vodi po mostičkih in stopnicah ob vodi in med slapovi, da si lahko vseskozi v tesnem stiku s hrumečo vodo.

MVI_7114

Dobro uro sem užival v razgledih in sprehodu okoli slapov. Bučeča Krka je bila danes samo moja, saj drugih obiskovalcev skorajda nisem videl. Ko sem se nagledal lepot narave, sem se odpravil nazaj proti Skradinu in domov na barko. V mestecu sem si spotoma nakupil še hrano za naslednjih nekaj dni, saj še ne vem, ali se bom na poti med otoki ustavljal kje blizu trgovin.

Sredozemlje

Dopoldne je bilo namenjeno rekreaciji, popoldne pa jadranju. Tako je odločil veter, ki se je pojavil šele popoldan.

Čoln sem s krova spustil v vodo, odveslal na obalo in potem ob morju tekel do Betine in nazaj. Kar toplo je bilo danes na soncu, še posebej ko malo bolj pospešiš korak. Obala je tudi tukaj skoraj popolnoma samevala, kot da ne bi bila lepa sončna nedelja.

Spotoma sem med veslanjem tudi preskusil, kako dobro sem predvčerajšnjim zaflikal čoln. Ni odlično, najslabše pa tudi ne. Flik ni odplaknilo, nekaj vode pa je vseeno prišlo v čoln, a dosti manj kot prej. Najbrž nisem našel vseh lukenj v platnu na dnu čolna.

Popoldne je zapihal maestral, sprva sramežljivo, a se je postopoma okrepil. Dvignil sem sidro, raztegnil jadra in počasi odjadral ob Murterju proti otokom pred Šibenikom. Za cilj sem si postavil otok Prvič, ker na njem še nisem bil.

Blizu Prviča je med otoki potekala regata čisto zaresnih velikih regatnih jadrnic. Umaknil sem se jim bliže otoku, a se je eden od krmarjev vseeno odločil da bo mimo Skokice jadral na manj kot 5 metrov razdalje in uspelo mu je.

Med jadranjem sem z zanimanjem gledal regatiranje in pozabil, da sem pravzaprav namenjen na Prvič. Bil sem že pred vhodom v Šibeniški kanal in sem preprosto mimo trdnjave zavil vanj.

Otok Prvič pride na vrsto drugič :).

Sonce je zahajalo in Šibenik je žarel v rdeči svetlobi, ko sem jadral mimo.

 

V reko Krko sem nameraval zapluti jutri, a sem malo prehitel načrt, ki ga v bistvu sploh nimam. Podvodni del Skokice je obraščen z algami in majhnimi školjkami, ker trupa letos nisem prebarval s protivegetativnim premazom. Bral sem, da morski organizmi odstopijo od trupa, če greš z barko za nekaj dni v sladko vodo. Pred leti, ko je bila barka obraščena sem to poskusil v Panami in za en dan sidral v reki Chagres. Barka se je takrat zares precej očistila. Zdaj bom to poskusil še v reki Krki.

Kmalu za Šibenikom se je znočilo.  Še kakšno uro sem plul po soteski reke Krke in čez Prokljansko jezero, potem pa sidro spustil pri vhodu v ožji del reke pred novim avtocestnim mostom.

Prokljanko jezero je brakično (manj slano), ker se v njem mešata morje in Krka, upam pa, da je tukaj voda že dovolj sladka, da bodo to čutile tudi alge in školjke na trupu Skokice :). Sicer pa se bom jutri itak prestavil v še bolj sladko vodo pri Skradinu.

Več objav

Archives