cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Boštjanove palačinke so teknile in pozno smo šli ponoči v postelje, a smo v ponedeljek vseeno vstali že s prvim jutranjim svitom. Različni vremenski modeli so se za dopoldne v napovedih smeri vetra precej razhajali, za popoldne pa so večinoma napovedovali brezvetrje, ki smo se mu z zgodnjim odhodom želeli izogniti. Tudi izvide PCR testiranja iz Pule smo preko elektronske pošte dobili že včeraj, zato je bila naša pot domov odprta :).

Do jutra je na našem sidrišču prenehalo deževati, a v okolici je bilo še veliko nevihtnih oblakov, ki so se z zahoda pomikali nad Istro. Dvignili smo jadra in jugo nas je hitro ponesel čez zaliv do Novigrada, kjer smo hitro opravili hrvaške izstopne formalnosti.

Jugo se je na poti mimo Umaga okrepil nad 20 vozlov in z vetrom so vse večji postajali tudi valovi, a jadranje je bilo vseeno udobno in hitro, dokler prihajajoče nevihte vetra niso obrnile najprej na zahodnik, nato na tramontano in za Savudrijo še na burjo.

Jadra smo spotoma vse bolj zategovali in krajšali, a še vedno hitro jadrali. Iz vseh novih smeri je bil veter kar močan in je s seboj prinesel tudi valove, ki so se med seboj zaletavali in križali iz različnih smeri. V Piranskem zalivu smo pospravili jadra in zadnji dve milji do Pirana premotorirali.

Policaj na mejnem prehodu je bil tudi tokrat zadovoljen z našimi izvidi in potrdili o cepljenju, zato smo se kmalu lahko preselili v zavetrje za starimi skladišči soli v Portorožu. Privoščili smo si obilen zajtrk, saj je bila zaloga hrane na Skokici še vedno velika, potem pa smo se za dobro uro spet posvetili tudi teoretičnemu pouku – meteorologiji, plimovanju in morskim tokovom.

Nevihte v okolici so se izpele, zjasnilo se je, burja se je ustalila in popoldne smo izpred Portoroža mimo Pirana odjadrali proti Izoli. Le še dva obrata v veter smo naredili in Skokico smo popoldne že lahko privezali na njeno mesto v marini v Izoli. Z Boštjanom, Milošem, Marjanom in Jarotom smo ob zaključku z veseljem ugotovili, da smo imeli (neugodnim vremenskim napovedim navkljub) vse dni kar srečo z vremenom – vetra smo imeli dovolj, nevihte so se nas izogibale, dež je bil le ponoči, dnevi pa pretežno sončni :).

Skokica bo zdaj nekaj dni mirovala, potem pa spet jadrala na nekoliko večje razdalje.

 

Sredozemlje

Ponoči so plohe z zahoda v naš zaliv prignale neprijetne valove, ki so nategovali privezne vrvi in privez ob pomolu je postal precej neudoben. Odvezali smo vrvi ter Skokico zasidrali nedaleč stran in spanje na barki je takoj postalo bolj udobno.

Do jutra je veter oslabel in z njim tudi valovi, zato smo se vrnili ob pomol in se potem dopoldne odpeljali v Pulo na zdaj že nekoliko cenejše PCR testiranje, saj nam Hojs brez žgečkanja po nosu še vedno ne dovoli vrnitve v Slovenijo.

Za popoldne je vremenska napoved obetala, da se bo jugo precej okrepil, zato smo odjadrali iz zaliva, vendar so bili zunaj valovi precej večji od vetra. Jadra so v pomanjkanju vetra na zibajoči se barki precej opletala. Jadranje med valovi v tako šibkem vetru ni imelo veliko smisla in po eni uri smo pred Brijoni zavili desno v zaliv ter sidro spustili pred Puntiželo.

Da nam med čakanjem na veter ne bi bilo dolgčas, smo se odpravili na kopno na partijo košarke. Tekem v dvojkah se je zvrstilo več in pošteno smo se prepotili, preden so se listi na drevju začeli zibati v vetru. Šele po četrti uri popoldne smo lahko odjadrali na pot, a se je jugo krepil in s hitrim jadranjem mimo Rovinja, Vrsarja in Poreča smo kmalu nadomestili zamudo ter še pred večerom prijadrali do Červarja, ki nam je nudil lepo zatočišče za čez noč. Kmalu potem, ko smo v zalivu spustili sidro, se je ulilo in deževalo pretežni del noči.

Sredozemlje

Oblaki ki so v petek zvečer čez morje pripluli do Istre, so se pred obalo razdelili in ponoči dež in bliske ponesli na sever in jug Istre, nam pa namenili le nekaj kapelj dežja. Veter je do jutra popolnoma oslabel in morje se je zgladilo.

Za učenje in vadbo pristajanja smo si za uro ali dve zjutraj sposodili pomol v sosednjem zalivu na drugi strani Parentiuma, potem pa smo v rahlem zahodniku dvignili jadra in si pod jadri na mirnem morju privoščili obilen zajtrk na poti proti Rovinju. Tam smo severno od mesta spustili sidro, da bi počakali na za popoldne napovedan jugozahodnik, vmes pa smo se sprehodili do mesta in si privoščili še nekaj kopenske rekreacije po poteh ob obali.

Jugozahodnika nismo dočakali, se je pa zato popoldne nekoliko okrepil maestral, da smo ob istrski obali lahko zelo sproščeno jadrali mimo Brijonov

do Banjol, kjer nas je ob starem vojaškem pomolu pod radarsko postajo spet čakalo prosto mesto med ribiškimi barkami. Po nekaj krogih z vmesnimi pristanki ob pomol smo Skokico tam tudi privezali.

Večer smo spet zaključili z okusno večerjo na barki in z ogledom jadralskih potopisnih filmov. Tokrat sta bila na vrsti južni Pacifik in južni Atlantik.

Sredozemlje

Dež je v noči na petek dodobra opral barko, potem pa je naredil nekaj premora, da so se Miloš, Jaro, Marjan in Boštjan zjutraj lahko normalno vkrcali na Skokico. Izpluli smo proti Piranu. Temni oblaki nad Koprom so grozili z novim dežjem, a nam na srečo niso sledili.

Po obveznih postankih v Piranu in Umagu smo za nekaj dni odjadrali na potep ob istrski obali. Prehod meje je potekal tekoče in celo umaški policaj tokrat ni imel niti ene pripombe na naše papirje :).

Vetra do Pirana skorajda ni bilo na spregled, potem pa se je začel krepiti jugo, s katerim smo vse bolj poskočno jadrali ob istrski obali proti jugu in postopoma krajšali jadra. Obrate proti vetru smo delali na dobro uro, sedem milj stran od Istre in sedem milj nazaj proti obali.

Prvič smo k obali prijadrali pri Umagu, drugič pod Novigradom in tretjič pri Poreču.

Pred Porečom je popoldne veter pihal že s preko 25 vozli hitrosti in čez Jadran so se približevali novi deževni oblaki, zato smo zavili v Zeleno laguno in sidro spustili v zavetrju zaliva za tamkajšnjimi hoteli in marino.

 

Fantje so zvečer dokazali, da se na barki lahko pripravi dobra večerja, tudi kadar na krovu ni ženske družbe :).

Jadranje

Prihodnjih nekaj dni bomo spet jadrali okoli Istre in kaže, da bomo imeli kar pestro vreme.

Pomladi je polovica že mimo, a se s temperaturami nekako še vedno noče prevesiti proti poletju.

 

Za drugo polovico junija pripravljam program nekoliko daljšega tečaja odprtomorskega jadranja od Izole mimo Jabuke in Palagruže do Južne Dalmacije.

Več objav

Archives