cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Varnostnik iz ruske vile nad pomolom, ob katerega smo se privezali, me je včeraj prišel opozoriti, da tam ne smemo ostati čez noč, pa sva se potem zaklepetala o športu (on je bil rokometaš, jaz skakalec) in kmalu sem si priklepetal dovolilnico, da tam lahko prenočimo :).

Zjutraj, ko smo ravno odhajali proti zdravstvenu domu, sta do nas na čolnu priplula dva druga varnostnika in zahtevala, da Čikat zapustimo. Povedal sem, da gremo ravno na covid test in krmarjeva roka na prestavni ročici motorja je kar avtomatično prestavila v vzvratno in čoln se je umaknil na varno razdaljo. Dogovorili smo se, da po testu takoj zapustimo zaliv.

Čez hrib do zdravstvenega doma v Malem Lošinju smo prišli precej pred osmo uro, a je bila tam že vrsta za testiranje. Vrsta se je vse bolj podaljševala predvsem pred blagajno, kjer smo Slovenci (v skladu s Hojsovimi domislicami) pridno vplačevali prispevek za PCR teste v hrvaško zdravstveno blagajno, da se bomo lahko vrnili domov. Po dveh tednih premora v naravi sem si spet nadel masko, saj je bila gneča ob testiranju v bistvu edina možnost, da bi kaj staknil. Narobe svet, ko se Hojsov “varnostni ukrep” spremeni v svoje nasprotje.

Ker smo bili zgodnji na testiranju, smo tudi kmalu opravili. Jugo je že pihal, odvezali smo vrvi in odjadrali proti Unijam.

Vaški pomol na Unijah prenavljajo in podaljšujejo, pomol pa so zasedali gradbeni stroji in splav, zato smo sidrali v zalivu pred vasjo. Spustili smo čoln v vodo in se odpravili na potep po v tem času zelo zelenem in cvetočem otoku.

Po dobri uri smo se vrnili v zaliv, ko je v zaliv priplula tudi Lunga,

a Gregor se je “dogovoril” s kapitanom vlačilca splava, da mu naredijo prostor ob pomolu, da je tam lahko privezal svojo barko.

 

 

Po krajšem klepetu z Gregorjem in Ksenijo smo odjadrali proti Istri. Vetra ni bilo veliko, a nam je vseeno dal nekaj nad štiri vozle hitrosti.

Čez dobre pol ure nam je z Unij sledila tudi Lunga in kjer sta na morju dve barki, tam je regata. Nada, Andrej in Jure so vadili fine nastavitve jader ob šibkem vetru in ob tem za kontrolo opazovali brzinomer in Lungo v ozadju.

 

Veter je slabel in na Lungi se je pojavil špinaker. Seveda se nismo pustili prehiteti in nekaj minut zatem je genovo tudi na Skokici zamenjalo to veliko balonasto jadro.

Naše jadralske veščine smo poleg upravljanja špinakerja tudi tokrat bogatili z astronomsko navigacijo z uporabo sekstanta.

 

Pred Kamenjakom je bilo vetra le še za vzorec, zato smo pospravili jadra in zagnali motor, potem pa se je kmalu pojavil vzhodnik, s katerim smo mimo svetilnika na Porerju odjadrali v zaliv Volme in Skokico za čez noč privezali ob stari vojaški pomol na južni strani zaliva.

 

Sredozemlje

Začetek tedna mi je odpovedal računalnik, zato imam nekaj zamude pri jadralskem dnevniku. S precej truda so mi prijatelji in računalničarji pri FIS računalnik usposobili, da ga končno spet lahko uporabljam.

V ponedeljek zjutraj smo z Brača odjadrali do Kaštelov pri Splitu, da je posadka opravila covid teste pred vrnitvijo v Slovenijo, potem pa smo odjadrali še čez zaliv na obisk Šolte. Vreme se je skisalo in začelo je pihati z juga.

V torek smo v Trogirju zamenjali posadko na Skokici. Anita, Dejan, Rok in Vasja so se od barke poslovili, na krovu pa so se mi popoldne za jadranje proti domu pridružili Nada, Andrej in Jure.

Spoznali smo se z varnostno opremo na barki, potem pa odjadrali iz marine Trogir. Po dobrih dveh urah smo spoznali, da je trideset vozlov juga vendarle premočan veter, da bi z njim čez noč jadrali na odprto morje. Zavili smo na zahod Šolte in sidro spustili v zalivu Šešula na zahodu otoka.

Po nekaj urah hitrega spanja smo sredi noči ugotovili, da sicer dežuje, a je veter nehal žvižgati okoli jambora, zato smo dvignili sidro in odjadrali proti Jabuki.

Na odprtem morju je bilo vetra še vedno za dvajset vozlov in jadranje je bilo poskočno vse do jutra, ko je jugo začel slabeti in kmalu ga je pri pogonu zamenjal motor vse do nekaj milj pred Jabuko, ko je morje začel kodrati jugozahodnik in smo z njim lahko sproščeno jadrali najprej okoli Jabuke in potem še celo popoldne proti otokom Severne Dalmacije.

Pred Dugim otokom je veter spet izginil

in skozi malo Proverso smo potem ob Dugem otoku ponoči odmotorirali do Rave, kjer me je čakal moj običajni privez ob obali.

Jutro je bilo namenjeno sprehodu med oljčnimi nasadi na vrhu otoka, najbolj vroča člana posadke pa sta celo zaplavala v morju.

Dopoldne je spet začel pihati jugo in odjadrali smo proti severozahodu. Dan je bil megličast in kisel, a veter je bil vztrajen in do večera smo mimo Zverinca, Molata, Škarde in Premude prijadrali do Lošinja, kjer smo Skokico privezali ob pomol v zalivu Čikat. V zalivu je bila zasidrana tudi Gregorjeva Lunga, a sva se s kapitanom dogovorila, da se srečava, ko bo strah pred korono nekoliko manjši :).

Dan smo zaključili s sprehodom po otoku in z ogledom jadralskih filmov.

Sredozemlje

Krepka burja je v petek dopoldne vztrajala vse do Suska in ob živahnem jadranju s skrajšanimi jadri smo kar preleteli Kvarner, saj je imela burja dovolj severno smer, da nas valovi niso ustavljali.

Pri Susku je burja opoldne opešala in zavili smo v vaško pristanišče, da smo v miru pojedli kosilo in si potem pretegnili še noge. Gneče v pristanišču ni bilo, med čolni domačinov je bila v mandraču privezana le ena slovenska jadrnica. Zaradi nizke oseke je bila voda zelo plitva in je bilo za Skokico v sicer novem pristanišču globine dovolj le na koncu starega pomola za valobranom.

Luški kapitan je nekaj popravljal na ribiški ladji, a nas je tudi tokrat prijazno pozdravil in povedal, da ob pomolu lahko brezplačno ostanemo dve uri, ali pa še kakšno več, če ne bo drugih bark.

Zadnjič sem v Luretovem dnevniku na portalu Pojalabanda.com videl, da imaju na drugi strani Suska star opuščen vojaški razgledni stolp, za katerega prej nisem vedel, saj se nahaja nekoliko stran od moje običajne tekaške steze okoli otoka. Seveda je razgledni stolp postal cilj mojega tokratnega tekaškega izleta in med trsjem sem mimo svetilnika na vrhu otoka kmalu pritekel do stare vojaške postojanke.

V stolpu sicer manjka nekaj železnih klinov, a jih je še vedno dovolj, da sem splezal na razgledno teraso in pogledal po okoliških otokih. Morje v okolici Suska se je v brezvetrju že zgladilo, temno moder pas na morju – ob pogledu proti severu in Istri – pa je obetal, da se bo do otoka kmalu priplazil za popoldne napovedani maestral.

Pozno popoldne smo zapustili peščeni in s trsjem obraščeni otok in v maestralu razvili jadra. Usmerili smo se po zunanji strani mimo otokov Severne Dalmacije proti jugu, proti Jabuki. Maestral se je krepil in večali so se valovi, zato smo genovo pritrdili na tangun, da ni preveč opletala. Metuljčkali smo že mimo Premude, ko se je sonce za Suskom spustilo v morje.

Veliko močnih luči na številnih ribiških ladjah je bilo videti na odprtem morju ob Dugem otoku, zato je bilo potrebne nekaj več pozornosti ob nočnem slalomiranju med ribiči. Severozahodnik je sredi noči zamenjala lepa burja, zato smo pospravili tangun, genovo prestavili na desno in zategnili jadra. V trournih dežurstvih so se Anita, Dejan, Rok in Vasja tudi to noč izmenjavali za krmilom Skokice in vzhajajoče sonce nas je v nov dan pozdravilo, ko smo bili že daleč na odprtem morju.

Ribičev ni bilo več videti v okolici, le nekaj tovornih ladij je bilo na obzorju. Kmalu se je na morju pred nami pojavila črna pika, ki se je počasi večala v stožec in sredi dopoldneva smo že jadrali mimo Jabuke, tega odmaknenega hrvaškega vulkanskega otočka, na katerem kraljujejo le ptice.

K trofejni fotki Jabuke seveda sodijo tudi jabolka :).

Skokico smo mimo Svetca usmerili proti vzhodu, proti trideset milj oddaljenemu Visu, burjo pa je popoldne ponovno zamenjal maestral, da smo spet metuljčkali proti otokom Srednje Dalmacije. Z vetrom smo imeli zadnja dva dni zares srečo in z izjemo dela poti mimo Brijonov do Pule, smo večinoma lahko kar hitro jadrali.

 

K odprtomorskemu jadranju sodi tudi astronomska orientacija, zato smo s sekstanta obrisali nekaj prahu in se opoldne preskušali v natančnosti določanja naše pozicije na morju :).

Popoldne smo z okrepljenim maestralom prijadrali do vhoda v Viški zaliv in za prvim rtom pred staro trdnjavo zavili v manjši zaliv, v katerem je imela jugoslovanska mornarica nekoč svoje obrambne položaje in kjer so v hrib izkopali velik bunker, ki je zdaj ponudil varno zavetje tudi za Skokico.

Dan smo zaključili s sprehodom do nekaj kilometrov oddaljenega Visa. Po dveh prejadranih nočeh je bilo spanje v mirnem zavetju zaliva zelo sproščujoče. Edina slabost ali pa morda celo prednost tega zaliva je, da je po telefonski in internetni signal potrebno splezati na vrh hriba :).

Sredozemlje

Včeraj popoldne smo se v Izoli vkrcali na Skokico, v podpalubje pospravili hrano in pijačo za naslednjih nekaj dni in proti večeru odjadrali proti jugu.

Anita, Rok, Dejan in Vasja so se mi tokrat pridružili na odprtomorskem jadranju do Jabuke in srednjedalmatinskih otokov.

Čisto brez postankov tudi tokrat ni šlo, saj predpisi zahtevajo, da se za prehod meje najprej ustavimo v Piranu in nato še v Umagu, ker pa tam luška kapitanija ponoči ne dežura, smo se proti jutru ustavili še v Puli.

Vremenske napovedi nam preko noči niso obetale vetra, a lepo nam je pihalo že ob odhodu iz Izole in prav tako v Piranskem zalivu, ko smo s polnimi jadri lahko odjadrali proti soncu.

Kazalo je že, da se bo z nočjo izgubil tudi veter, zato smo po postanku v Umagu nameravali sidrati v Dajli, a se je veter z jugozahodnika zvečer obrnil na vzhodnik in vztrajal v noč,  in mi smo skupaj z vetrom pod jadri vztrajali vse do Rovinja, kjer je veter v drugem delu noči dokončno ugasnil.

Zagnali smo motor in v prvi jutranji svetlobi mimo Brijonov zavili v Puljski zaliv.

Mimo železnih propadajočih ostankov ladjedelnice smo se prebili do carinskega pomola v Puli in v bližnji hiši luške kapitanije sem dobil manjkajoče štemplje na spisek posadke in sem s tem opravil še zadnji del obveznosti ob prestopu morske meje s Hrvaško.

Ob sončnem vzhodu smo se sprehodili okoli amfiteatra, potem pa z živahno burjo mimo Kamenjaka in svetilnika Porer odjadrali čez Kvarner.

Jadranje

Po šestih mesecih omejevanja in prepovedi ter s tem povezanim prestavljanjem tečajev jadranja, sta vladi Slovenije in Hrvaške končno toliko sprostili prepovedi in omejitve, da bomo v tem tednu spet lahko “poleteli” v samoto narave, ki jo nudi Jadran.

Prvo jadranje okoli Jabuke do Dalmacije je zasedeno, sta pa zato prosti še dve mesti na drugem odprtomorskem tečaju med prvomajskimi prazniki od 27. aprila do 2. maja. https://www.tepes.info/domov/jadranje/jadralni-tecaji/

Naslednja dva tečaja v maju sta zasedena, ker smo jih zaradi omejitev prestavili iz lanskega leta, bom pa za konec maja in za junij (ko bodo znane možnosti potovanja v Grčijo) pripravil program jadranja z Jadrana med Jonske otoke in potem še med Egejskimi otoki.

 

V preteklih dneh sem se na barki še malo ukvarjal z vzdrževanjem in olepševanjem, da bo Skokica z večjim veseljem sprejela več posadke, kot jo je bila vajena zadnje mesece :).

Na novo sem prebrusil in prebarval tik v kokpitu, z Zlato pa sva se doma lotila tudi postopnega prenavljanja blazin v kabinah.

Več objav

Archives