cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Pico smo zvečer pojedli in se potem s čolnom vrnili na ob obali zasidrno Skokico. Medtem ko smo pred spanjem gledali video filme z jadralskih popotovanj po svetu, sta me Miha in Marko zbadala, da ta teden nismo ponoči še nič jadrali in da to pač mora biti sestavni del skiperskega tečaja. Zadnje dni smo skorajda cele dneve prejadrali po razburkanem morju in zdaj imam na krovu dva jadralca, ki jima to še ni bilo dovolj in sta želela jadrati tudi ponoči :).

Vremenska napoved za ponoči ni obetala vetra, a sem vseeno obljubil, da bomo dvignili sidro ob štirih zjutraj, ko bo vsaj še eno uro trda tema, preden se bo začelo svitati. Do Slovenije smo imeli le še nekaj ur jadranja, a na slovenski mejni prehod nisem želel priti, preden ne dobim izvida PCR testa, ki sem ga popoldne opravil v Poreču.

Fanta sta šla spat, jaz pa sem na računalniku še malo preučeval vremenske napovedi, ko je zacingljal mail in mi prinesel izvid. Kar malo presenečen sem bil, saj je od testiranja minilo le osem ur. Namesto da bi šel v posteljo, sem že ob polnoči zbudil Miho in Marka. Prižgali smo instrumente in navigacijske luči, dvignili sidro in se okoli Novigrada zapeljali do carinskega pomola v luki, kjer smo pri dežurnemu policaju opravili izstopne formalnosti. Policaj je bil prijazen in občutek sem imel, da nas je bil kar vesel, da smo mu popestrili samotno in dolgočasno noč :).

Dvignili smo jadra in z Mihom sva nekaj časa poskušala jadrati v rahlih sapicah s kopnega, medtem ko je Marko nadaljeval s spanjem, da bo pripravljen za naslednje dežurstvo. Počasi je šlo in še zadnje sapice so kmalu potihnile. Ob istrski obali proti severu nas je skozi noč poganjal motor. Nebo je bilo polno zvezd in morje gladko. Savudrijski svetilnik in severnica sta nam je kazala pot skozi hladno noč.

V Piranskem zalivu nas je pozdravil burin, s katerim smo potem “moto-jadrali” do Pirana. Ob štirih smo Skokico v mandraču privezali ob pomol mejnega prehoda in hitro opravili z vstopnimi formalnostmi. Moja sojadralca sta pokazala potrdila o cepljenju, jaz pa izvid testa. Upam da se ta cirkus z omejitvami in potrdili ob prehajanju meje kmalu neha.

Odpluli smo še mimo Bernardina do starega skladišča soli in svitati se je že začelo, ko smo ob obali spustili sidro. Miha je bil tako zagnan, da Marko za svoje dežurstvo ni prišel na vrsto, a mislim, da se zaradi tega ni prav dosti sekiral.

Sredozemlje

V petek proti jutru se je veter obrnil na jugozahodnik in v naš zaliv severno od Pule začel prinašati vse bolj neugodne valove, zato smo dopoldne dvignili sidro in mimo Brijonov odjadrali nazaj proti severu.

Pot do Vrsarja, za katero smo prejšnji dan v obratni smeri proti vetru potrebovali 8 ur, smo tokrat z ugodnim jugozahodnikom prejadrali v le štirih urah.

Dopoldan je bil kisel in hladen, a ko smo med otočki za Vrsarjem spustili sidro, se je zjasnilo in takoj je postalo topleje.

 

Dan sta nam popoldne in zvečer popestrili dve nevihti, ki sta lepo obarvali nebo, Vrsar pa sta le oplazili in prinesli nekaj dežja in kratkotrajen veter s severa.

Po mirni in hladni noči smo zjutraj odjadrali do Poreča, kjer sem se popoldne pred zdravstvenim domom postavil v dolgo vrsto, da sem v hrvaško zdravstveno blagajno spet lahko vplačal Hojsov davek za žgečkanje po nosu.

Maestral je popoldne še vedno kodral morje, zato smo še enkrat dvignili sidro in odjadrali še malo naprej proti severu. Po večernem dežju je bilo ozračje danes dovolj čisto, da se je z morja videlo vse do Julijcev in Triglava.

Proti večeru smo se zasidrali v zavetrju Novigrada in si v eni od tamkajšnjih restavracij ob obali privoščili pico.

Sredozemlje

Namen tokratnega jadranja ni jadranje na dolge proge, temveč vadba obalne navigacije, upravljanje z jadri, pristajanje v različnih razmerah, izbor sidrišč in sidranje, skrb za varnost na krovu in podobno, kar je ponavadi vsebina tečaja samostojnega jadranja.

Posadka je imela v sredo zelo vetrovne razmere že kar od samega starta iz Izole, da vadba pristankov ob pomol ni bila najbolj enostavna.

Z južnim vetrom smo po mirnem morju v zavetju obale hitro prijadrali do Pirana in potem cik cak še čez Piranski zaliv do Savudrije, kjer smo se spoprijeli z večjimi valovi, ki jih je ob istrski obali navzgor gnal krepak jugo, ki je pihal s preko 30 vozli hitrosti.

Skrajšali smo jadra, ostro v veter skakali čez valove in pozno popoldne prijadrali v Umag. Po opravljenih mejnih formalnostih na policiji smo se pod večer preselili še do starega pomola bivše cementarne južno od Umaga, kjer smo v zavetju valobrana varno prebili noč. Jugo je žvižgal okoli jambora, a morje za valobranom je bilo dovolj mirno, da smo lahko spali.

V četrtek proti jutru je veter za nekaj ur obrnil na vzhodnik, kar smo že navsezgodaj izkoristili za jadranje ob obali do Poreča,

kjer smo na kapitaniji opravili še drugi del hrvaških vstopnih formalnosti, saj je bila kapitanija v Umagu prejšnji dan popoldne že zaprta.

Za vadbo pristankov smo si tokrat izbrali osameli pomol v Zeleni laguni. Jugo se je dopoldne spet okrepil nad 20 vozlov in s skrajšanimi jadri smo v nadaljevanju jadrali ostro v veter proti jugu

in delali obrate v veter na približno vsake pol ure, tri ali štiri milje proti odprtemu morju in potem spet proti Istri ter tako počasi križarili in žagali morje proti jugu.

Spogledovali smo se s postankom najprej v Vrsarju in nato pri Rovinju, a Marku in Mihu jadranja popoldne še ni bilo dovolj in smo nadaljevali še naprej,

mimo svetilnika na otočku Sv. Ivan na pučini ter mimo Brionov vse do rta pred vhodom v puljsko luko, kjer smo proti večeru v zavetrju obale spustili sidro.

Sredozemlje

Ne zgodi se mi pogosto, da bi ob istrski obali na daljše razdalje lahko jadral z jugozahodnikom. Lebič dostikrat spremlja nevihte, ki iz Italije privršijo nad Istro, a tokrat je bilo drugače in lebič je bil prijazen.

Zjutraj sem že mislil, da bo vetra precej manj od napovedanih 25 vozlov, saj nam je otoček Sv. Juraj pred Vrsarjem nudil dobro zavetje in vetra tam ni bilo veliko. Ko pa smo odjadrali iz zavetja otokov, smo se kmalu srečali z okrepljenim jugozahodnim vetrom in zaostalimi valovi juga. Smer vetra je bila idealna za jadranje ob istrski obali navzgor proti Sloveniji, saj nam je pihalo z boka in celo malo v polkrmo, zato je Skokica vseskozi jadrala med sedmimi in osmimi vozli hitrosti in včasih tudi hitreje, ko je zajahala malo večji val.

Mimo Novigrada se je veter še nekoliko okrepil, zato smo skrajšali jadra in barko s tem nekoliko umirili.

Kmalu smo bili v Umagu, kjer je bilo morje v luki, vsem valobranom navkljub, kar precej živahno in smo morali barko z rokami in nogami držati stran od pomola, da se ni zaletavala, medtem ko sem pri policaju opravljal izhodne mejne formalnosti. Žal sem spet naletel na ta tečnega policaja, ki mi je tam v zadnjih mesecih že nekajkrat grenil življenje, podaljševal postopke in preskušal mojo potrpežljivost. Najprej mi je očital, da je zunaj močan jugo, ki ni varen za jadranje, a sem mu razložil, da piha lebič, ki je idealen za jadranje. Nato je od mene med drugim zahteval, da mu pokažem covid test, čeprav ga za izhod iz Hrvaške ne potrebujem. Zadnje čase moram za jadralske poti precej redno spremljati tako hrvaške kot slovenske predpise, ker se pogosto spreminjajo in zato predpise očitno poznam bolje kot policaj. Vseeno sem mu pokazal test z Lošinja, pa ni bil zadovoljen, ker sem mu ga pokazal v elektronski obliki na računalniku in je hotel videti test na papirju. Izvid testa sem dobil v elektronski obliki po mailu, to je moj original in to sem policaju tudi povedal, pa je še naprej nergal in grozil, dokler mi ni bilo dovolj in sem od njega zahteval, naj mi pokaže predpis, po katerem elektronska oblika izvida ne velja in predpis po katerem za izhod iz Hrvaške potrebujem covid test na papirju.

Seveda sem ga s tem razjezil, a če on jezi mene, mu lahko tudi malo vrnem. Policaj je potem besno vzel v roke fascikel in brskal po njem in mi potem sprva na glas in potem vse manj na glas prebral, da je za prihod Slovenca na Hrvaško lahko dovolj že SMS, če ima vpisane vse podatke za identifikacijo testa, izjemoma pa policaj lahko zahteva original, za izhod iz Hrvaške pa ne potrebujem testa. Bolj potiho je na koncu rekel, da se “izvinjava za poteškoče i doviđenja”. Morda bom pri njem še kdaj naletel na mino, verjetno pa si oba s policajem želiva, da bo prehod meje kmalu spet normalen in brez vsakodnevnih sprememb predpisov.

 Od Umaga naprej je veter slabel, valovi pa so se večali, zato smo jadrali le z genovo, saj je glavno jadro preveč opletalo, a smo do Pirana še vedno prijadrali s šestimi vozli hitrosti.

Slovenski policaj na morskem mejnem prehodu je bil zadovoljen z našimi izvidi v elektronski obliki in hitro smo lahko odjadrali naprej proti Izoli.

Tudi drugo letošnje jadranje okoli Jabuke smo uspešno zaključili in Nada, Andrej ter Jure so se od barke in njenega kapitana prijazno poslovili. Skokica bo naslednja dva dni počivala v marini, potem pa gremo že na novo jadralsko pot okoli Istre :).

Za zaključek sem namešal še nekaj video posnetkov zadnjih dveh tednov 🙂

Sredozemlje

Brezvetrno dopoldne na jugu Istre smo izkoristili za kopensko rekreacijo po lepih sprehajalnih in kolesarskih poteh Kamenjaka.

Šele sredi dneva so se pojavile prve sapice,

da smo s pomola odvezali vrvi in dvignili jadra na barki. Jugo je bil sprva sramežljiv, a se je že pred Pulo okrepil in smo v nadaljevanju mimo Brijonov metuljčkali že s čisto spodobnimi šestimi vozli hitrosti.

 

Za večerni prehod dežne fronte in okrepljen nočni jugozahodnik smo na zemljevidu iskali primerno sidrišče. Za jugozahodnik ob zahodni Istrski obali ni prav veliko primernih zalivov. Najbolj obetaven se mi je na navtični karti zdel otoček Sv. Juraj pred Vrsarjem in ko sem od Gregorja dobil “dovoljenje” za sidranje, smo popoldne zavili za ta otok.

Mimo nas sta pozneje priplula Ksenija in Gregor in svojo Lungo zapeljala v matično marino za valobranom.

Proti večeru je začelo deževati in pošteno je žvižgalo okoli jambora, zato spanec na barki danes ni bil najbolj trden.

Sidro je dobro držalo, dež in veter pa sta se ponoči izpela. Napovedani okrepljeni jugozahodnik do jutra ni prišel do Vrsarja.

Več objav

Archives