cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

V Elanu sem se zadnjega pol leta dogovarjal za sodelovanje pri mojih jadralskih projektih v prihodnjih letih, in da bi za naslednjo pot okoli sveta po bolj ugodnih pogojih kupil novo Elanovo jadrnico. Za naslednje oceanske poti sem si pač želel nekaj več hitrosti in udobja na morju.

Občutek sem imel, da pogovori z Elanom potekajo v pravo smer, zato smo se za včeraj v Portorožu dogovorili za test Elanove barke GT 6 in za zadnje usklajevanje načrtov in dogovorov.

Vetra je bilo v zalivu zelo malo, zato smo lahko jadrali le zelo počasi in sem žal lahko spoznal le to, da gre barka z motorjem kar hitro. Medtem sem si lahko bolj podrobno ogledal notranjost luksuzne jadrnice in predvsem me je zanimalo njeno drobovje. Ugotovil sem, da je veliko prostora v podpalubju (ki ga sicer uporabiš za shranjevanje opreme, hrane, pijače in goriva za dolge oceanske poti) zasedenega z aparaturami, cevmi, črpalkami in sistemi za podporo udobja ter z akumulatorji, ki vse to poganjajo.

Povedal sem, da veliko tega za oceanske poti ne potrebujem, da pa bo potrebno namestiti nekaj druge opreme in pri tem sem videl, kako so se Elanovcem pomračili obrazi. Zakaj je bilo tako, sem izvedel pozneje, ko naj bi na sestanku potrdili naše predhodne dogovore. Povedali so mi, da naš dogovor o popustu pri nakupu velja le v primeru, da nabavim barko večino opcijske super luksuzne opreme, ki pa žal hudo presega moje finančne zmožnosti in je na mojih poteh niti ne potrebujem.

Žal sem se moral sprijazniti z nepričakovano Elanovo košarico, pred tem sem namreč v pogovorih dobil vtis, da želi Elan svoji novi barki dodati pridih oceanske jadrnice. Kaj čem, GT 6 bo ostala barka za razvajanje po zalivih in o njej bom moral nehati sanjati, po svetu pa se bom v prihodnjih letih najbrž še naprej potepal z mojo staro preizkušeno Skokico.

Sredozemlje

Dolgo je včeraj trajalo, da so se sapice priplazile do Šipana, zato smo na barki v zalivu lenarili celo dopoldne in jadra ter sidro dvignili šele sredi dneva.

Iz zaliva okoli Šipana smo sprva jadrali z vetrom v krmo, potem pa obrnili proti jugu in vetru ter ostro v veter cikcakali po kanalu med celino in otoki do Koločepa, kjer smo se v zalivu pred vasjo Čelo ustavili za kratek obisk otoka.

Pozno popoldne smo odpluli naprej proti Gružu in pod dubrovniškim mostom v Rijeko Dubrovačko, kjer smo Skokico, v marini na koncu dolgega ozkega zaliva, privezali ob pomol.

Za zaključek našega tokratnega popotovanja smo si v marini privoščili še nekaj vodnega razkošja ter večerjo v ribji gostilni malo naprej ob reki.

Na barki smo zvečer dobili zamenjavo. Prišla sta nova kapitanka Nuša in krmar Jurij, mi pa smo se zjutraj odpeljali domov.

Sredozemlje

Nekaj milj pred obalo je zahodnik izpuhtel, s severozahoda pa so se nam nasproti začeli valiti vse večji valovi. V Cavtat smo ponoči pripluli s pomočjo motorja. Že pred odhodom iz Grčije sem poklical hrvaško policijo na morskem mejnem prehodu v Cavtatu in se pozanimal, ali delajo tudi ponoči in dobil odgovor, da delajo od 8. do 20. ure in da ponoči sicer ne dežurajo v pristanišču, a če pripluješ ponoči, jih moraš poklicati po telefonu in potem pride v pristanišče policaj, ki opravi vstopno kontrolo dokumentov.

“Kaj pa, če bi se sidral in v pristanišču počakal na osmo uro zjutraj?”

“E, onda čemo vas kazniti. Ne možete sidrati prije kontrole”.

Skokico smo ponoči v Cavtatu privezali ob carinski pomol, poiskal sem hišo, v kateri je pisarne mejne policije, poklical telefonsko številko, ki je objavljena na vratih in čez 20 minut je do nas prišla policajka.

V pisarni je preverila naše dokumente in certifikate o cepljenju, potem pa smo lahko šli na sidrišče v zalivu na severni strani Cavtata, ki je bolje zaščiten pred valovi. Preostanek formalnosti sem na kapitaniji opravil dopoldne.

Popoldne smo se iz Cavtata mimo Dubrovnika odpravili proti Elafitom, otočju okoli Dubrovnika. Vetra je bilo bolj malo, valovi s severozahoda pa so bili še vedno kar zajetni, zato nas je kar dobro guncalo. Nekje višje na Jadranu je moralo dobro pihati, da je veter naredil takšne valove.

Sidro smo spustili v peščenem zalivu Šlunj na severovzhodni strani otoka Lopud in pred večerom smo potem še malo zaplavali po zalivu.

Gregor in Ksenija sta tukaj sidrala dan prej in poročala o miru na sidrišču.

Mi nismo imeli te sreče. Na plaži na obali si je mladina priredila rave zabavo z glasno štanca “glasbo”, za kontro pa so sosedje na motorni jahti sredi noči začeli navijati italijanske šansone. Za jagodo na torti pa so poskrbeli Finci, ki so se zvečer zasidrali preblizu nas in smo se potem ponoči, ko je vetrič na sidrišču obračal smer, med kroženjem okoli sidra srečevali na pol metra.

Jelko jim je predlagal, da v morje spustijo več sidrne verige, da se bodo oddaljili od nas, pa so nergali, potem sem jih prosil, da naj gredo stran, pa so spet nergali. Na bok Skokice sem nato namestil bokobrane in to je potem zadoščalo, da so dvignili sidro in sidrali nekoliko dlje stran od nas. Verjetno so pred tem mislili, da se bomo presidrali mi.

V nedeljo dopoldne smo se sprehodili po Lopudu, ki je prepreden z lepimi gozdnimi sprehajalnimi potmi po hribih v srednjem delu otoka. Da ima otok bogato zgodovino pričajo ostanki številnih cerkva in utrdb na pobočjih in vrhovih gričev.

Lepo je ohranjena grška cerkvica iz devetega stoletja, do katere me je usmeril kažipot na poti, lep razgled čez Elafitsko otočje proti Mljetu pa se je ponujal s trdnjave na vrhu hriba nad Lopudom.

Po pobočju skozi nasade oljk sem se potem spustil do mesteca in ob obali našel Zlato, Jolando in Jelča, ki so v Lopud prišli po bližnjici čez preval.

 

Popoldne smo odpluli do sosednjega otoka, Šipana, in sidro spustili v globokem zalivu Šipanske Luke.

Do večera se je zaliv napolnil s številnimi velikimi in razkošnimi jadrnicami.

 

Jadralci in gostje z jadrnic so potem zasedli vaške gostilne ob obali in pozno v noč na velikih televizorjih v lokalih gledali finalno tekmo evropskega nogometnega prvenstva med Anglijo in Italijo. Sklepam, da je bilo med jadralci več navijačev Italije kot Anglije, saj je bilo rajanje v zalivu ob italijanskih golih bolj glasno.

Sam nisem pristaš posedanja po gostilnah, zato sem si med večernim sprehodom namesto nogometa raje ogledal partijo balinanja med dvema ekipama domačinov :).

Sredozemlje

Včeraj smo z Erikousse z Jonskega morja v večer odjadrali proti Jadranu. Zahodnik je ob albanski obali kmalu oslabel in jadrom smo morali ponoči dodati pomoč motorja, da naša plovba ni bila prepočasna.

 

Zjutraj smo nekaj časa jadrali z vzhodnikom, potem motorirali do poldneva, ko nas je sredi Jadrana osrečil jugozahodnik in zahodnik, s katerim smo prejadrali večino dneva, z izjemo ure okoli sončnega zahoda, ko je veter izpuhtel in se je morje popolnoma zgladilo.

Zadnje milje pred hrvaško obalo smo z vetrom še vedno hitro na poti in kaže, da bomo v Cavtat prijadrali že sredi noči.

Sredozemlje

Med potjo s Krfa smo se ustavili v zalivu Agna na severovzhodni strani Krfa in si poleg plavanja in sprehoda privoščili še sladoled v eni od restavracij v sosednjem zalivu.

 

Popoldne smo odpluli proti Erikoussi in nad Krfom je zapihal maestral, s katerim bi lahko lepo jadrali in cikcakali proti vetru, a od ženskega dela posadke je prišla stroga prepoved uporabe jader na poti do naslednjega otoka in če sem hotel imeti mir pri hiši, so jadra ostala zložena, do Erikousse pa nas je še dve uri poganjal motor.

Peščeni zaliv, lep otok in mirno morje so vabili k plavanju in sprehodu, a na barki se nam je zamašil električni WC in potrebno ga je bilo popolnoma razstaviti in popraviti. V smrdečem opravilu sva z Jelčom “uživala” celo popoldne in kopanje je prišlo na vrsto šele zvečer, ko se nam je v zalivu pridružila tudi Lunga.

Zvečer smo si pripravili prijetno poslovilno zabavo s palačinkami in bovlo, ponoči pa sta Ksenija in Gregor odplula proti Hrvaški.

Mi smo na lepem flišnem in peščenem otoku ostali še en dan, se sprehodili po gričih v osrčju otoka in si proti večeru privoščili še okusno grško večerjo pred odhodom iz Grčije.

 

 

Več objav

Archives