cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Sredozemlje

Na sidriščih, kjer sva zadnja dva dni z Gregorjem iskala zavetje pred močno burjo, je bil preslab mobilni signal za objavljanje na spletu, zato ima dnevnik nekaj zamude.

V soboto zjutraj sva z Drvenika odjadrala proti Visu. Severozahodnik se je čez noč okrepil in naredil konkretne valove, ki so z boka kar dobro guncali Skokico na poti proti Visu.

Sidro sva popoldne spustila v zalivu pred mestecem, dala čoln v vodo in odveslala na obalo. Gregor si je za vmesni cilj svojega sprehoda ob obali zadal poiskati odprto picerijo za večerjo, sam pa sem se podal po hribih in zalivih v okolici Visa.

Zvečer sva se spet dobila na obali. Picerije v mestu so bila vse zaprte in večerja je bila na Skokici.

V nedeljo je bilo vetra le za vzorec, zato sva dopoldne s pomočjo motorja odplula do bližnjih Paklenih otokov in Skokico zasidrala ob Sv. Klementu. Spet sva se sprehodila vsak na svoj konec otoka, da fotke ne bodo enake :). Tudi Gregor na spletu piše svoj jadralski blog (http://gregorcampa.blogspot.com/), a se je tokrat odločil, da ga bo napisal na koncu poti. Predvidevam, da želi najprej videti, kaj bom o njem napisal v tem dnevniku :).

Popoldne sva odplula proti severozahodu. Najin januarski jadralski izlet se je prevesil v drugo polovico in začela sva se vračati proti domu. Vzhodnik se je začel krepiti in na jambor sva dvignila jadra, pri Drvenikih pa je bilo vetra že dovolj za spodobno jadranje in sva lahko zaustavila motor.

Zvečer sva prijadrala do Primoštena in Skokico privezala ob obalo.

Kmalu za nama je priplula ribiška ladja in sva barko premaknila na rob pomola, da so imeli ribiči dovolj prostora za raztovor rib.

Sprehod po večernem Primoštenu je obrodil sadove in starem delu mesta na hribčku na polotoku sva našla odprto picerijo.

 

Z večerje sva se vrnila na barko in takrat se je z morja vračala še ena skupina ribičev in prosili so naju, da se jim umakneva z obale in potem priveževa na bok njihove ladje. Umaknila sva se, a sva se prestavila na pomol v pristanišču pred starim delom mesta. Za prihodnjih nekaj dni je napovedana kar krepka burja in ta pomol ni najboljša izbira, ker je burji izpostavljen, zato sva se odločila, da bova iz Primoštena odjadrala že proti jutru, ko bo začela pihati burja.

Sredozemlje

Čudovito jutro se je naredilo po deževni noči na Kornatih.

Vzhajajoče sonce je pokukalo skozi okna barke in me zvabilo iz tople postelje. Potrkal sem še pri Gregorju in potem sva se s fotoaparati v rokah sprehodila vsak na svoj hribček nad otokom in uživala v lepem razgledu na otočke v okolici in na zasnežene vrhove Velebita.

 

 

Po zajtrku sva odvezala vrvi s pomola pred konobo in z burjo v bok barke odjadrala proti Srednji Dalmaciji.

Dnevnega cilja si ob odhodu še nisva postavila. Vremenska napoved je obetala, da bo burja dopoldne oslabela, popoldne pa jo bo zamenjal maestral.

V igri je bil postanek na deset milj oddaljenem otoku Žirje, kjer bi počakala na popoldanski maestral, pa je burja pri Žirjah še vedno lepo pihala in v spremstvu delfinov sva kar nadaljevala proti jugovzhodu ter uživala v lepem dnevu in lepem jadranju.

Veter je v teku dneva nekoliko oslabel, da sva jadra lahko razvila na polno, postopoma pa je začel obračati najprej na severnik in potem na severozahodnik, da sva pri svetilniku Mulo na levo stran barke namestila tangun in nanj pripela genovo. Pri nameščanju tanguna sva imela nekaj težav, saj je enkrat v preteklih tednih s sornika na držalu tanguna na jamboru odpadla varovalna razcepka in se je zato sornik snel z osi tanguna. Nekaj telovadbe s kleščami in kladivom je bilo potrebne, da je tangun spet deloval tako, kot je treba.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fjadrnicaskokica%2Fvideos%2F1129649311198028%2F&show_text=false&width=560&t=0″ width=”560″ height=”314″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share” allowFullScreen=”true”></iframe>

Odmetuljčkala sva še mimo Drvenika Malega in potem pod večer v zavetju njegovega večjega brata v zalivčku Solinska spustila sidro. Dneva je ostalo ravno še dovolj, da sva z Gregorjem v vodo spustila čoln, odveslala na obalo in se sprehodila po Drveniku Velem.

Nazaj na barko barko sva v mrazu veslala že ponoči. Januarski dnevi so kratki – prekratki.

 

Sredozemlje

 PonočiI je lovik prešla hladna fronta, ki je prinesla nevihte, obrat vetra, veliko dežja in vmes nekaj tesnobe, ko se je veter za eno od neviht za nekaj časa obrnil na tramontano in je Skokico stiskalo ob pomol.

Bokobranov imam na barki dvanajst, vse sem uspel stlačiti med pomol in barko in dobro so opravili svoje delo :). Nevihte so v drugem delu noči odšle naprej proti Dalmaciji, zapihala je burja in preostanek noči sem lahko prespal.

Do jutra se je se je burja ustalila na okoli 25 vozlih hitrosti, odvezala sva vrvi s pomola in odjadrala proti jugovzhodu.

Pričakalo naju je razpenjeno morje in lep pogled na zasnežena pobočja Velebita.

Do Silbe je s kopnega kar dosti odprtega morja na katerem je burja dodobra razgibala morje, zato je bilo jadranje prvo uro kar precej poskočno in mokro. Žal je postalo mokro tudi v notranjosti barke, saj sem pred odhodom pozabil popolnoma zapreti palubna okna, ki jih imam med postanki v pristaniščih priprta, da se barka bolje prezrači. Valovi, ki so se prelivali čez palubo, so skozi reže našli pot v barko in vodo sem pač moral obrisati. Ni bilo prvič.

Za Silbo sva z Gregorjem prijadrala v zavetje otokov, morje je bilo dosti bolj mirno in jadranje udobno. Dvajset do trideset vozlov burje je skrbelo za to, da sva bila s skrajšanimi jadri kar hitro na poti.

Odločila sva se za zunanjo stran otokov, zato sva med Istom in Škardo zavila proti odprtemu morju in potem na razdalji miljo ali dve od obale jadrala mimo Molata in Dugega otoka do Kornatov.

 

Dnevi so prekratki, zato naju je na jugu Dugega otoka že ujela noč, ujela pa naju je tudi ploha, ki nama je popestrila pristajanje na Ravnem Žakanu na jugu Kornatov. Najina oblačila so bila v zavetju kokpita cel dan suha, med pristankom pa je bilo potrebno iti ven na dež, saj se barka tudi danes ni hotela kar sama privezati ob pomol.

Sredozemlje

Jugo se je danes še okrepil in valovi so nastajali celo v zavetrnem prelivu med Ilovikom in Sv. Petrom, zato je Skokica danes ostala privezana v zavetju pomola.

 

 

Razpihan dan je bil ravno pravšnji za sprehajanje in raziskovanje otoka. Z Gregorjem sva jo najprej mahnila na vzhodno stran otoka in pot naju je vodila med oljkami in grmovjem.

Ovce kraljujejo na otoku in veliko je med njimi videti mladičkov. Poleti priljubljena plaža Pržine je v tem času na debelo zasuta z morsko travo, da mivke sploh ni videti.

 

Odpravila sva se še na jug otoka do zalivčka Parknu, kjer so ostanki objektov jugoslovanske vojske. Ob zalivu sva našla lepo ohranjene podzemne rove in se po njih sprehodila do topniške postojanke na drugi strani otoka.

Včeraj sem med pregledovanjem vsebine omar s hrano na barki ugotovil, da v njih ni niti enega paketa napolitank. Odšel sem do bližnje trgovine, pa je bila zaprta. Domačina, ki sem ga srečal na ulici, sem vprašal: “Kada je ova trgovina otvorena?”, saj na vratih ni bilo napisanega odpiralnega časa.

Nasmehnil se mi je in rekel: “Kada, tada”.

Še nekajkrat sem šel včeraj in danes mimo trgovine, a “tada” nisem doživel. Danes proti večeru pa so pred trgovino sedeli možakarji in vrata so bila odprta. Shramba na Skokici je začasno bogatejša za šest paketkov napolitank :).

Na otoku v tem času zorijo pomaranče in limone, ki jih domačini ne obirajo ravno pogosto, zato jih veliko konča na tleh. Odločila sva se, da bova vsaj nekaterim limonam preprečila, da bi zrele padle na tla, zato sva jih pospravila v vrečo :). Temu bi morda kdo lahko rekel, da sva limone narabutala, a je Gregor ženice na vasi včeraj vprašal, kje bi lahko nabral limone in so mu pokazale na hišo “Amerikanca”, ki ga še nekaj mesecev ne bo na Ilovik.

Proti večeru so se oblaki zgostili, ponoči pa naj bi Ilovik prešla hladna fronta z dežjem in močno burjo. Upam, da noč napovedi navkljub ne bo preveč burna, za vsak slučaj pa sva Skokico z nekaj vrvmi še dodatno privezala ob pomol.

Sredozemlje

Z Gregorjem sva se pred časom dogovorila za skupno zimsko jadranje, a takrat sem imel v mislih februar, ko imamo zaradi Olimpijade v tekmovalnem koledarju teden dni premora.

Zdaj pa nam je korona v naš tekmovalni koledar žal vsilila še dodaten premor že v januarju in da ne bi preveč posedal doma in šel samemu sebi na živce, bom del tega nepričakovanega prostega časa v naslednjih dveh tednih preživel na barki.

Včeraj popoldne sva se z Gregorjem pripeljala v Izolo, kjer naju je pozdravila megla – sem mislil, da jo imamo le v Ljubljanski kotlini :). Kakšno uro je trajalo, da sva se vkrcala in Skokico pripravila za odhod, potem pa sva pod večer izplula iz marine.

Valobran je v megli za nama izginil že po nekaj sekundah in vidno polje okoli barke se je skrčilo na kakšnih 50 metrov. Vetra ni bilo, morje gladko, vidljivost nikakršna in le ušesa so oprezala za zvoki iz okolice, če je morda na vodi kje blizu še kakšen čoln. Slišalo se je le drdranje lastnega motorja.

Pot proti Piranu sva za vsak slučaj zastavila malo dlje od obale, saj boj, ki označujejo strunjanski naravni park, v megli tudi slučajno ni bilo mogoče videti. Ta del poti ponavadi preplujem la s pogledom na obalo, zdaj pa sem moral za orientacijo uporabljati GPS pozicijo na elekronski karti. Vmes se je znočilo in malo pred Piranom so se skozi megleno temo začeli prebijati bliski svetilnika na piranski Punti.

Skozi meglo sva našla vhod v piransko pristanišče in tam na policiji hitro opravila izstopne formalnosti. Policaj me je spotoma opozoril, da mi na barki ne gori rdeča pozicijska luč. Luč sem hitro popravil, potem pa sva z Gregorjem odplula čez Piranski zaliv proti jugu.

Za Savudrijo se je megla dvignila in prikazale so se luči vasi in mestec ob istrski obali. Plovba po mirnem morju je takoj postala bolj sproščena, ko ni bilo potrebno neprestano buljiti v meglo pred barko.

Vremenska napoved za prihodnjih nekaj dni ni najlepša, ponoči brezvetrje zjutraj pa se začne krepiti južni veter, ki bo sredi dneva iz jugozahodne smeri postopoma prešel na jugovzhodno in se še krepil. Krepak jugo nama za pot proti Dalmaciji nikakor ne ustreza, zato sva se odločila, da poskušava do jutra primotorirati do juga Istre in potem napovedanih nekaj ur jugozahodnika izkoristiva za prečkanje Kvarnerja, preden se veter ne obrne in se jugo preveč ne okrepi.

Ponoči sva se izmenjavala pri krmilu med mirno plovbo ob istrski obali, za Rovinjem pa se je za kakšno uro pojavil rahel burin, da sva za nekaj časa lahko ustavila motor in razpela jadra na poti mimo Brijonov.

Za Brijoni sva zavila v Pulo, kjer sva v drugem delu noči na policiji in kapitaniji opravila hrvaške vstopne formalnosti, potem pa se odpravila proti jugu Istre. V skladu z vremensko napovedjo naju je pred Kamenjakom zares pozdravil jugozahodnik, ki je Skokico ponesel čez Kvarner.

Za Kamenjakom se je začelo daniti, veter pa se je krepil, a ker valovi še niso postali veliki, je bilo jadranje ostro v veter sprva hitro in udobno, le jadra je bilo potrebno postopoma krajšati, da se Skokica ni preveč nagibala.

Za Unijami so se valovi že toliko dvignili, da so začeli škropiti čez palubo in Gregor je ugotovil, da je sprayhood na barki lahko tudi koristen – te zaščite pred valovi oni na svoji barki namreč nimajo :).

Poiskati je bilo potrebno zatočišče za prihodnja dva dni, ko bo valove po Jadranu česal okrepljen jugo. Unije so bile prva možnost, a sva bila hitro mimo, pred Lošinjem je bilo jadranje še vedno dovolj udobno, zato sva jadrala mimo, potem pa se je veter okrepil nad dvajset vozlov in vse bolj je bilo potrebno orcati, zato sva zavila k Iloviku in Skokico opoldne privezala ob vaški pomol.

Tukaj bova počakala do četrtka, da jugo opeša in gre čez še hladna fronta z dežjem, potem pa bova z burjo odjadrala naprej proti jugu.

Več objav

Archives