cropped-barka-izsek.jpg

Poročila s poti

Indijski ocean

24.7. V drugem delu noči je veter zapihal z juga in nekoliko oslabel. Pustil sem jadra na tretji krajšavi, da sem bolje spal. Ohladilo se je.

Zjutraj sem jadra podaljšal na drugo krajšavo in z vetrom v levi bok lepo jadram s preko 7 vozlov hitrosti. Dobil sem Darkovo napoved, ki mi s 30 vozli jugovzhodnika za naslednje 3 dni obeta hitro, mokro in naporno jadranje ter negotov zaključek v četrtek ali petek.

Če bo pred južnoafriško obalo vztrajalo preko 35 vozlov južnega vetra, ta v kombinaciji z nasprotnim morskim tokom naredi nevarno morje z rolerji, čemur domači jadralci pravijo pralni stroj.

Temu se moram izogniti. Verjetno se bom v sredo odločil, kaj narediti, a čakanje na odprtem morju pri 30 vozlih vetra je tudi slaba možnost.

Indijski ocean

23.7. Lep dan s spremenljivim jugovzhodnikom in moje jadranje je bilo v stilu Koširjeve pesmi: “Včasih jadram hit, včasih pa počas”.

Proti večeru je veter narastel čez 20 vozlov, da zdaj v noč jadram hit. Madagaskar mi je z obzorja odšel zjutraj, od kitov pa sem se poslovil dopoldne.

Morski tok mi je ponoči in zjutraj milje kradel, zdaj pa mi jih vrača in saldo bo kmalu izenačen.

Jadranje

23.7. Premalo poznamžvljenje kitov in me je skrbelo, kako spijo..Glede na to, da so sesalci, verjetno na površu? Ali pa sploh ne spijo? No, zaletel se ponoči nisem v nobenega. Veter je ponoči slabel in obrnil na VJV. Jadram počasi. Včeraj mi ni uspelo priti do interneta in novih vremenskih napovedi, po petkovi napovedi pa je za jutri napovedanih 20-25 južnika, zato sem se odločil do jutri jadrati proti JZ., da mi v močnejsem vetru ne bo treba orcati. Naslednja skrb je za sredo napovedan vihar zadnjih 200 milj pred afriško obalo. Darko mi bo sporočal tudi, kaj se bo tam dogajalo.

Jadranje

22.7. Včeraj sem se nasmehnil, ko sem na tržnici videl bunde, danes pa sem med tekom v meglenem jutru na plaži videl ribiče v bundah, ko so s kanuji prihajali z ribolova. Zima je na južni polobli. Megla se je kmalu razkadila in dopoldne sem izplul iz luke. S 15 vozli SV zdaj metuljčkam proti skrajnemu jugu Madagaskarja, kjer bom jutri zjutraj lahko zavil malo bolj na zahod proti severu J. Afrike. Prejšnje dni sem na morju oprezal za ladjami, danes pa za kiti, ki jih je videti veliko. Dve vrsti kitov videvam, mislim da so sinji kiti in grbavci. Eni iz globine mirno izplavajo, vidiš njihov širok temen hrbet, kot na včerajšnji sliki, se nadihajo in ob tem delajo vodomete, potem pa pokažejo veliko repno plavut in se spet potopijo v globino. Drugi kiti pa skočijo iz vode, se v zraku obrnejo in tresknejo na hrbet. Pri tem pokažejo bel razbrazdan trebuh, potem pa se nekajkrat besno z repno plavutjo udarijo po vodi in se potopijo. Mislim, da so slednji grbavci? Danes mi še nobenega ni uspelo slikati.

Indijski ocean

21.7. Ni se mi ponovil Rodriguez.

Jutranji pogled s pomola na Madagaskar. Brez čelade.

Dopoldne so me sicer pustili čakati, a sem to z veseljem izkoristil za spanje, potem pa je v imenu šefa pristanišča prišel pogajalec in želel  400 dolarjev takse za pristanek in za dva dni v luki. To je bilo seveda preveč in sem rekel, da bom kar šel, a ker sem iz zapisov drugih jadralcev vedel, da je cena stvar pogajanj, sem ponudil 10 x nižjo in nazadnje smo se dogovorili za 50.

Stari, nevarni pomol v mestu.

Z istim gospodom sem se potem dogovoril še za vožnjo z motorjem v mesto do policije, carine in za ogled mesta. Pri vsakem od uradnikov smo se pogajali za ceno formalnosti in končna skupna cena dvodnevnega postanka na Madagaskarju in vseh uradnikov za vstop in izstop ter za vizo je  bila 130 eur.  Moje pogajalske sposobnosti so bile rahlo boljše od povprečja ki je pri 150 eur.

Taolagnaro je živahno mestece z okoli 40.000 prebivalci, kot mala Afrika, postavljeno med dva lepa zaliva in z zelenimi hribi v ozadju.

S hribov v zaliv pritečejo reke, ki napajajo tudi polja v okolici.

Morje se je danes precej umirilo in preživljam čudovit dan.

Še jutri ostanem tukaj, potem pa se odpravim na 900 milj dolgo pot proti Richards Bay-u v Južni Afriki.

In še kit z Reuniona: